Taha Akgül: En değerli dünya şampiyonluklarımdan biri

Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da düzenlenen Büyükler Dünya Güreş Şampiyonası’nda serbest stil 125 kilo finalinde Moğol rakibi Lkhagvagerel Munkhtur’u 6-2 yenerek dünya şampiyonu olan milli güreşçi Taha Akgül, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. 2017 ve 2019’da finalde Gürcü rakibine son saniyelerde kaybettiğini ve şu an 5 şampiyonluğu olabileceğine değinen Akgül, “Nasip değilmiş. 2017 ve 2019’da iki finali çok dramatik bir şekilde kaybettim. 7 yıllık araya 2 dünya şampiyonluğu daha sığdırabilirdim ama yaradanın hep bir takdiri vardır. Aslında ben dünya şampiyonluğundan sonra olimpiyat şampiyonu da oldum. 2014, 2015 ve 2016’da üst üste dünyanın zirvesine çıktım. Ondan sonraki süreçte Avrupa’da hep şampiyon oldum, İyi rakipleri, ezeli rakipleri yendim. Gürcü rakibimi Avrupa şampiyonlarında yendim, dünya şampiyonalarında hep son saniyelerde maçı verdim. 2017 ve 2019’da son 5 saniye kala öndeyken maç verdim. Bu şekilde iki dünya şampiyonluğu gitti, aslında 5 şampiyonluğum olabilirdi ama hamdolsun 2022 yılına geldim, 32 yaşındayım. Tüm rakiplerime karşı ezici bir üstünlükle galip gelerek 3’üncü kez dünya şampiyonluğu madalyasına ulaştım. Gerçekten benim için belki de en değerli dünya şampiyonluklarından olabilir. 2014 ilk madalyamdı, o değerliydi, 2015’te Las Vegas’ta tüm rakiplerimi 10-0 yenerek şampiyon olmuştum, o da çok ayrıydı benim için. Bu 3’üncüsü 7 senenin ardından geldiği için, tekrardan gücümü bütün dünyaya gösterdiğim için de ayrıca bir yeri var” diye konuştu.

“BUGÜN ALTIN KEMERİMLE UYUYACAĞIM”

Dünya şampiyonu milli güreşçi, altın kemerini göstererek, bugün kemerle uyuyacağını söyledi. Milli güreşçi, “Tekrar altın kemeri almayı çok istiyordum. Hak ettiğimi de düşünüyorum. Çalıştım, çabalım ve gerçekten iyi hazırlandım. İyi hazırlandığım için de yaradan benim işimi rast getirdi, rakiplerime üstünlüğü kurarak rahat bir şekilde şampiyon oldum” ifadelerini kullandı.

“BEN ŞAMPİYONLUKLARIN PEŞİNDEN, ÇALIŞMAYI BIRAKMADAN DEVAM EDEN BİR İNSANIM”

Gelecekle ilgili de konuşan Taha Akgül, olimpiyatlarla ilgili, “Eski kral geri döndü başlığı attılar Dünya Güreş Birliği tarafından. Az önce de söyledim, hep zirveye güreştim ama kıl payı galibiyetleri kaçırıyordum, bu sefer o şanssızlığı kırarak altın kemere ulaştım. Olimpiyata da bir şey kalmadı. 1,5 yıl sonra olimpiyatlar geliyor. Hatta seneye kalifikasyonlar başlıyor. Seneye dünya şampiyonası daha önemli. Ben şampiyonlukların peşinden, çalışmayı bırakmadan devam eden bir insanım” şeklinde konuştu.

“NİŞANLIMA GERÇEK ALTIN HEDİYESİNİ GÖTÜRECEĞİM”

1 hafta sonra düğünü olduğunu ve kemeri nişanlısına armağan edeceğini belirten Akgül, “Şimdi düğünüm var, 1 hafta sonra evleneceğim inşallah. Buradan nişanlıma da gerçek altın hediyesini götürüp, boynuna takacağım. Ona armağan ediyorum. Kendisiyle görüştüm, ailesiyle beraber izlemişler. O bana hep ‘birinci olacaksın’ dedi. Onunla beraber hamdolsun 3 altın madalya kazandım. Düğünüme bir hafta var, ona armağan ediyorum. Düğünüme de bütün sevenlerimizi bekliyoruz. Çifte düğün oldu benim için. Hem dünya şampiyonluğunu hem de düğünümüzü beraber kutlayacağız inşallah” dedi.

“GÜREŞ KARİYERİMİ ZİRVEDE, OLİMPİYAT ŞAMPİYONU OLARAK NOKTALAMAK İSTİYORUM”

Güreşin ağır ve performans sporu olduğuna dikkat çeken başarılı güreşçi, “Başarılı olabilmek için çok çalışıyorum. Sürekli sakatlıklarla uğraşıyoruz, performans sporu olduğu için rakibimizle sürekli kontak halindeyiz. O yüzden çok zorlanıyoruz. İnşallah 2024 Paris Olimpiyatları’ndan sonra güreş kariyerimi zirvede, olimpiyat şampiyonu olarak noktalamak istiyorum. Yaşım da 34 oluyor. Ondan sonra daha da büyük hedeflerim var. Orası bitsin, önüme bakacağım. Ondan sonra ne olur bakacağım. Ona göre kariyerimi şekillendireceğim ama zirvede bırakmak istiyorum. Bugün final maçım var. Moğol rakibimi küçümsemiyorum ama daha önce yendiğim bir rakipti. O kadar stresliydim ki o stresten dolayı maçta yoruldum. Önceki günün de yorgunluğu vardı. Rakibimi de çok tebrik ettim. Kendisi sürekli ikili kampa gelmek istedi ama maalesef bunu başaramadık. 4 ay boyunca resmi yazışmalar da yapıldı ama maalesef ikili kampımız olmadı. Kendisi sürekli bana bunu dile getirdi. Ben de ona bazı sıkıntıları anlattım. Üzüldüm bu konuda da. İnşallah kendisini kulübümde ağırlayacağım. Kulübümle beraber antrenmanlar yapacağım. Özellikle benimle çalışmayı istiyorlar” dedi.

“ONA CEVAP OLSUN DİYE O HAREKETİ YAPTIM”

Yarı finalde İranlı rakibini yenmesinin ardından yaptığı kemer hareketinin hatırlatılması üzerine Akgül, “Tarzım da değil. Gürcü sporcu ile yıllardır ezeli rekabet halindeyiz. En son olimpiyatta o da ben de ABD’li sporcuya kaybettik. Ama onun kazanmasını istiyordum. Gerçekten biz kazandığımız müsabakalardan sonra birbirimizi tebrik ettik. Saygı ve sevgi çerçevesinde maçlarımızı bitirdik. Taşkın hareketlerde bulunmadık. Fair-play içerisinde yaptık. Maçtan önce geldi, ‘Senin kazanmanı istiyorum’ dedi. İranlı sporcu 2021’de Oslo’daki Dünya Şampiyonası’nda biz de şampiyonuz, ben hiç yapmadım öyle kral hareketi, taç hareketi. 2021’de yanlış tavır sergilediğini düşünüyorum. Ben ona cevap olsun diye yaptım. 2021 Dünya Şampiyonası’na hazır gitmemiştim. Tatilden çıktım, Oslo’ya gittim. Bu onun rövanşıydı. Çok iyi hazırlandım. Final maçım olduğunu biliyordum. Çünkü geçen yılın dünya şampiyonu ve favori isimle yaptım. Son saniyelerde gelmesi sevincimi daha da artırdı. Çünkü zor geçti müsabaka. Böyle bir cevap vermek istedim. Bunu planlamıştım. Ona yaptığı hareketi yakıştırmadığı için ben de o hareketi yaptım. Aslında benim de tarzım değil” diye konuştu.

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

Check Also

Müthiş koleksiyoncu: Rıza Kayaalp!

Kaderin garip bir cilvesi olsa gerek, Belgrad'da 5. kez Dünya Şampiyonu olarak bir rekora imza atan Rıza Kayaalp'le röportaj için buluşmamız Türk ...

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]