Müthiş koleksiyoncu: Rıza Kayaalp!

Kaderin garip bir cilvesi olsa gerek, Belgrad’da 5. kez Dünya Şampiyonu olarak bir rekora imza atan Rıza Kayaalp’le röportaj için buluşmamız Türk güreşinin bir başka efsane ismi Mustafa Dağıstanlı’nın cenazesinde gerçekleşti. Türk güreş tarihinde iki olimpiyat şampiyonluğu bulunan üç güreşçimizden birisi olan Mustafa Dağıstanlı’yı son yolculuğuna uğurlarken, Kocatepe Camii’nin avlusunun neredeyse bomboş olması insanın içini sızlatacak cinstendi. Türkiye bir büyük değerini yapayalnız uğurluyordu. Dağıstanlı Karşıyaka’da güreş şampiyonları için ayrılan ebedi istirahatgahı Anıt Mezara doğru yol alırken, biz de Rıza Kayaalp’le birlikte Türk güreşinin son efsanesinin evine doğru yola çıktık. Rıza Kayaalp yorucu geçen bir sezonun ardından huzur bulduğu sıcak yuvasının kapılarını foto muhabiri arkadaşım Saycan Sayım ile bendenize açtı.

Dünya Şampiyonu Rıza Kayaalp, fotomuhabirimiz Saycan Sayım’a birbirinden özel pozlar verdi.

Altyapı seçmelerinde yedek kalmış!

Rıza, zarif eşi Zeynep hanım ve dünyalar tatlısı minik Ay Vera’dan oluşan Kayaalp ailesi, Anadolu misaperverliğinin en güzel örneklerini sergilediler ve bizi çok iyi ağırladılar. Rıza Kayaalp’in kendi elleriyle dizayn ettiği iki katlı müstakil evlerinin arka bahçesinde Saycan Sayım’ın objektifine poz verdiklerinde, haftalar süren ayrılığın sona ermesinden dolayı yaşadıkları mutluluk ve şampiyonluğun gururu üçünün de yüzlerinden okunuyordu. Fotoğraf çekimleri tamamlandıktan sonra Rıza Kayaalp’e sorularımızı sıraladık. Son şampiyonluğunu, bundan sonrasını, kariyerini, başarılarının sırrını ve güreşe, hayata dair meseleleri konuştuk. Bütün bunları konuşurken yeni bir şey de öğrendim. Türkiye’nin en kariyerli, en çok madalyalı sporcusu meğer bu spora başlarken Güreş Eğitim Merkezi’ne yedek kontenjandan girmiş. Yapılan seçmelerde asil adaylar arasında değilmiş. O beklemeye geçtikten sonra Çorum’da bir Güreş Eğitim Merkezi açılmış, Çorumlu güreşçi adayları memleketlerine gidince, Yozgat’taki merkeze yedekler alınmış ve Rıza Kayaalp’in olağanüstü kariyer başlangıcı da bu şekilde gerçekleşmiş.

Rıza Kayaalp yazarımız Hamit Turhan’a samimi açıklamalar yaptı.

180 kiloluk demir üstüne düşmüş

Şu anda en büyük motivasyon kaynağının kızı Ay Vera olduğunu ifade eden Rıza Kayaalp’in bu konuda söyledikleri de hayli ilginç: “Benim öyle yoga, Uzakdoğu felsefesi ya da uğur gibi değişik motivasyon kaynaklarım yoktur. En önemlisi kendime güvendir Kendi kendimi motive etmesini çok iyi bilirim. İnsanın en iyi psikoloğu kendisidir. Bu iş kafada biter. Zihinsel olarak kendimi hazırlıyorum. Başaracağıma inandığım, kendime olan güvenim tam olduğu zaman mutlaka başarıyorum. Sakatlık olmadığı zaman gittiğim bütün uluslararası organizasyonlardan madalya ile döndüm.” Sakatlık deyince son şampiyona öncesi kampta yaşadığı kazayı ve sakatlığı sordum. Cevabı şu oldu: “Önce bir sakatlık yaşadım. Künde atarken, baldırımda bir çekme oldu. Yaklaşık bir buçuk hafta partner çalışması yapamadim, ki güreşin içinde olanlar bunun ne kadar önemli olduğunu bilirler. Ardından da belimle kalçam arasına 180 kiloluk squat demiri düştü. Son anda ani bir refleksle kaçtım ama yine de temas etti vücuduma. Bir kaç gün de onun için tedavi gördüm. Hiç üst üste bu kadar aksilik olmamıştı.”

‘Önce insan, sonra şampiyon olunmalı’

Rakiplerinin tamamını çok iyi tandığını ve bütün işin kendisinde bittiğini, çalışırsa mutlaka kazanacağını bildiğini kaydeden rekortmen güreşçimiz genç güreşçilere de bu konuda şöyle tavsiyelerde bulunuyor: “Allah bir yetenek vermiş. Bize düşen o yeteneği çalışarak geliştirmek. Eğer ben çalışırsam zirvede olacağıma inanıyorum. Buna gençler de inansın. Onlara en büyük tavsiyem bu olacak. Bir de hangi konumda olurlarsa olsunlar, ister zengin, ister fakir, ister makam-mevki sahibi, ister yoksul, karakter hiç değişmemeli. Tevazuyu elden bırakmasınlar, kibirli olmasınlar. Ben bir köylü çocuğuyum. Köyden çıktım, bu noktalara geldim. Köydeki karakterim neyse, şimdi de oyum. İnsan büyüdükçe küçülmesini de bilmeli. Ben kampta bakarım, malzemeci arkadaşımız bir şeyleri taşırken zorlanıyor, hemen gider yardım ederim. Bundan gocunmam. Aslolan insan olmaktır. Önce insan olunmalı, sonra da şampiyon. İnsanlıktan nasibini almamışsan, yüz tane şampiyonluk alsan ne fayda.”

‘Karelin’in rekorunu kırmak istiyorum’

“O zaman o kadarını hayal edebilmiştim,” diyor Rıza Kayaalp ve devam ediyor: “İlk 4 yılın sonunda, 2004’de Türkiye şampiyonu oldum, iki yıl sonra da Avrupa.. Artık hayallerim de büyüdü. Bu işi başaracağıma inandım. Zaten her şey insanın zihninde bitiyor. Kendi kendime hedef koydum, söz verdim; büyüklerimi geçeceğim, başardığımda şımarmayacağım, kibirlenmeyeceğim diye. En büyük amacım bize sunulan hizmetlerin karşılığını vermek, bayrağımızı dalgalandırmaktı. Çok şükür hepsini başardım. Şu anda sadece büyükler kategorisinde 24 madalyam var. 5 Dünya, 11 Avrupa’nın yanısıra 3 olimpiyatta da madalya alan tek güreşçiyim ama bir tek olimpiyat altını eksik. Önümde bir buçuk yıl var. O zaman zarfında da aynı inanç ve azimle çalışarak eksik halkayı tamamlayacağım. İki Avrupa, bir dünya, bir de olimpiyat sınavım var. Tamamını şampiyon olarak tamamlayıp güreş hayatımı noktalayacağım. Bir hedefim de Avrupa Şampiyonluğu sayısını önce 12’ye çıkararak Rus Aleksandr Karelin’in rekoruna ortak olmak, ardından da 13’e çıkararak bu rekoru elime geçirmek. Böylece dünya güreş tarihine de geçmiş olacağım.”

‘Siyasete asla girmeyeceğim’

Şampiyon güreşçimiz sporu bıraktıktan sonrasını ise hiç düşünmediğini belirterek sözlerini şöyle sürdürüyor: “Öncelikle ailemle vakit geçireceğim. Uzun kamp dönemlerinde ailemden ayrı kalmak benim için çok zor oldu. Ailem için de öyle. Özellikle kızım doğduktan sonra benim için bayağı yıpratıcı oldu. Çok özlüyorum. Allah’tan şimdi dijital teknoloji var da, görüntülü konuşuyoruz ve özlemim biraz olsun hafifliyor. Onun için önceliğim ailemle vakit geçirmek, sonra da ülkeme bir şekilde hizmet vermeye devam etmek. Ama bu siyaset olmayacak. Siyasete girmeyeceğim. Bana göre değil. Ben duygusal bir insanım, siyasetin omuzlarıma yükleyeceği yükü ve yaratacağı sorunları kaldıramam. Bir başka mecrada ülkeme hizmet vermek isterim. Bu bürokrasi olabilir, başka bir görev olabilir.”

Eşi Zeynep Hanım: Ayrılığa alıştık

“Uzun kamp dönemleri tabi ki benim ve kızımız Ay Vera için de zor oluyor. Ama ben buna alıştım artık. Alışmak da zorundayım. Çünkü Rıza’nın işi bu. Ve bu yaptığı işten, başardıklarından dolayı onunla gurur duyuyorum. Eşi olmasam da hislerim böyle olurdu. Bir Türk vatandaşı olarak gurur duyardım onunla. Son şampiyonadaki final maçında çok heyecanlandık tabi. Ay Vera milli mayoyu giydi, elinde bayrakla babasını televizyon başında destekledi, “Baba 5 yap, baba 5 yap!” diye tezahürat yaptı. Açıkçası ben Ay Vera’nın büyüdüğünde güreş yapmasını düşünmedim ama Rıza yeteneğinin olduğunu ve kızımızı güreşçi yapacağını, kendisinin alamadığı olimpiyat altınlarını Ay Vera’nın alacağını söylüyor. Ne de olsa onun genlerini taşıyor, olabilirtabi.”

FANATİK ÖZEL / Hamit Turhan

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

Check Also

Türkiye’nin ‘2023 Avrupa Spor Şehri’ Sakarya oldu

Sakarya Büyükşehir Belediyesi, sporun her alanında ortaya koyduğu gayretli çalışmaların karşılığını elde ettiği başarılarla almaya devam ediyor ...

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]