Sındırgı Güreşlerinde Yağcıbedir kemerinin sahibi Orhan Okulu oldu

Milli mücadelenin 100. yılı ve Uluslararası Sındırgı Yağcıbedir Uçan Halı Şenliği etkinliklerinin devamı niteliğinde olan Sındırgı Yağcıbedir Yağlı Pehlivan Güreşleri’nde 21 başpehlivan ile Türkiye geneli 350 pehlivan kol bağladı. Sındırgı Geleneksel Türk Sporları Merkezi er meydanında kıran kırana geçen mücadeleler sonunda yarı finalde Serhat Gökmen’i yenen Orhan Okulu, finalde ise Recep Kara’yı yenerek Sındırgı’da başpehlivan oldu.

Başpehlivan olan Orhan Okulu aynı zamanda Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş’ın verdiği 10 bin TL değerindeki Sındırgı Yağcıbedir halısı ve Yağcıbedir işlemeli Pehlivan Kemeri’nin sahibi oldu.

Ağalık ihalesinde ise iş insanı Alaattin Şenel 500 bin TL destek ile 2022 yılı Sındırgı Yağlı Güreşleri’nin ağası oldu.

Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, daha sonra son iki yılın ağası Bülent Bek ve yeni güreş ağası Alaattin Şenel’e çitlembikten yapılan özel tespih ve geleneksel Sındırgı Yacıbedir halısı hediye etti.

“Ata Sporlarını yaşatmanın yanı sıra gelenekleri geleceğe taşımak da önemli”

Final karşılaşması sonrası konuşan Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, “Doğal Şehir Sındırgı’da 22.sini düzenlediğimiz Yağlı Pehlivan Güreşlerinde 350 civarında güreşçi katıldı. Bunların içerisinde 20-25 civarında Sındırgılı güreşçiler de vardı. Ayrıca da burada 21 tane de başpehlivan vardı burada. Kıran kırana güreşler yapıldı. Ve neticede herkes keyif aldı. Tebrik etti, teşekkür etti. Çünkü niye yani, göstermelik bir güreş değil özüyle sözüyle hak edenin kazandığı bir yarışlar oldu. Hepsini tebrik ediyorum. Bugün Sındırgı’da geleneklerimizi gösterebilecek enteresan işler de oldu. Bunların başında ödülümüz başpehlivanlara leblebi ve 2 metrelik basmaydı. Bun hikâyesi ve geleneği yaşatmak da çok güzel. Recep Kara ‘da belirtti ki 30 yıl sonra bir gelenek Sındırgı’da yaşatılıyor. Bir güreş düzenlersiniz, ancak yaptığınız her işin bir hikâyesi olmalı, geçmişle bir bağlantısı olmalı. Bizde bunu yapmaya çalıştık. 80 yakın güreşçimiz burada kol bağladı. Tribünlerde kiminin anneleri ağladı kiminin ki ise sevindi. Sındırgı’da sadece güreş yapılmıyor gelecek nesillere de güreşçi yetiştiriliyor. Bakanlığımızın ve Büyükşehir’in desteğiyle güreş okulu açtık. Çalışmaları son derece güzel devam ediyor. Yedi Sındırgılı evladımız altın madalya aldı. Bugün ortaya çıktı ki bir kaç yıla kadar Kırkpınar’da başpehlivan çıkarma noktasındayız. Ayrıca iki metrelik basma ve üzümlü, leblebi ile aslında bir geleneği de yaşatmaya çalışıyoruz. Elde ettiğimiz başarı bir gün bir bakmışsınız ki uluslararası arenada Yağlı Güreşler Olimpiyatları yapılmış olunacak. Güreşlerin layıkıyla, huzurlu bir şekilde yapılmasına katkı sunan belediye ekibimiz başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Özellikle kadınların da yoğun ilgi gösterdiği güreşlere Sındırgı Kaymakamı Zafer Oktay, Balıkesir Büyükşehir Başkanvekili Birol Şahin, Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, İvrindi Belediye Başkanı Yusuf Cengiz, Sındırgı Güreşleri Ağası Bülent Bek, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Muhtarlık İşleri Daire Başkanı Elvan Bahar Göktepe, AK Parti İlçe Başkanı Mehmet Cemil Atla, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, ilçe müdürleri, muhtarlar ve çok sayıda güreş sever izledi.

Başpehlivan Okulu: “Babamdan dinlediğim hikaye Sındırgı’da gerçek oldu”

Dedelerinden, babalarından duyduğu bir geleneği Yağcıbedir Yağlı Güreşlerinde yaşadığını belirten Yağcıbedir Yağlı Güreşleri 2022 başpehlivanı Orhan Okulu ise “Öncelikle ben belediye başkanımıza ata sporumuza verdiği desteklerden dolayı çok teşekkür ederim. Güzel bir organizasyon yaptı burada. Yani ata sporumuza uygun bir stat, mini bir stat vardı, çok güzeldi. Burada kıran kırana bir mücadele verdik biz rakiplerimizle. Burada birinci oldum. Çok mutluyum ve bizleri bu saate kadar sabahın saatinde gelip de vefakâr seyircilerimize çok teşekkür ederim. Hepsinden Allah razı olsun. Evet, eskilerden tabi bu geleneği babamgil bize diyordu yani düğünlerde falan leblebiye falan güreşiyorduk düğün güreşlerinde diye. Zaten babamın merakıyla güreşe başladım küçük yaşlarda. Tabi dediğim gibi kaç yani ben görmemiştim daha önce hiç böyle geleneği babamgilin anlattığından biliyordum. Ve şimdi tekrardan geleneğimize devam ediyoruz yani” dedi.

Ata sporlarının yaşatılmasına büyük önem veren Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği ve Balıkesir Büyükşehir Belediye başkanı Yücel Yılmaz’ın yurtdışı programı nedeniyle Sındırgı güreşlerine katılan başkan vekili Mehmet Birol Şahin, “Bugün burada çok güzel kıran kırana diyebileceğimiz, kemik seslerinin geldiği seyircilerin de son ana kadar madalya törenine kadar hiç terk etmedikleri bir güreş seyrettik. Bugün Balıkesir Türkiye’ye örnek gösterilecek bir il. Hemen hemen her ilçemizde güreşler düzenleniyor. Büyükşehir belediye başkanımız Yücel Yılmaz’ da bu konu da büyük destek veriyor. Geliştirilmesi, geleceğe taşınması adına Balıkesir elinden geleni yapıyor” dedi. (İHA)

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

Check Also

Müthiş koleksiyoncu: Rıza Kayaalp!

Kaderin garip bir cilvesi olsa gerek, Belgrad'da 5. kez Dünya Şampiyonu olarak bir rekora imza atan Rıza Kayaalp'le röportaj için buluşmamız Türk ...

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]