Yağlı Güreş Ligi kurulması fikrine başpehlivanların bakışı olumlu

EDIRNE (AA) – Anadolu Ajansı (AA) Spor Sohbetleri’ne dün konuk olan Türkiş, gelecek yıl belli sayıda güreşçiden oluşan bir lig düzenlemeyi istediklerini, böylelikle yağlı güreş sezonu boyunca heyecanı yüksek tutmayı arzuladıklarını ifade etmişti.

Kırkpınar’ın altın kemerli başpehlivanlarından Recep Kara, konuyla ilgili AA muhabirine yaptığı açıklamada, Antalya, Balıkesir, Kocaeli ve Ankara’da kulüplerin olduğunu, lig kurulması durumunda bu sayının artacağını belirtti.

Lig kurulması durumunda kulüplerin marka değerinin öne çıkacağını vurgulayan Kara, “Lig maçları olduğu zaman direkt kulüpler devreye gireceği için, isimleri de ön planda olacak. Mesela piyasa güreşlerinde, kulüplerin isimleri oluyor ama pehlivanın kendi şeceresi, namı daha ön plana çıkıyor. Lig maçları olduğu zaman, kulüp ön plana çıkacak. Kulüp ön plana çıktığı zaman da diğer belediyeler veya özel kulüpler ‘Ben de güreş kulübü kuracağım, yağlı güreşlerde yer alacağım’ diyebilir. Böyle artısı olur. Kulüp sayısı artarsa sporcunun maaşı, ödülü, lojistik desteği artar. Bu sporu yapan çocuklar, gençler için iyi olur.” ifadelerini kullandı.

Başpehlivanlardan İsmail Balaban ise minder güreşinde ligin bulunduğunu ancak bunun yağlı güreşte nasıl sonuç vereceği yönünde bir görüş bildirmenin erken olacağını söyledi.

Ön hazırlıkların bu doğrultuda çok iyi yapılması gerektiğinin altını çizen Balaban, lig kurulmasının daha önce de gündeme geldiğini ancak başarılamadığını dile getirdi.

Okulu: “Lig kurulması bence iyi olur”

Başpehlivan Orhan Okulu, lig kurulmasının olumlu olabileceğini belirtti.

Lig ve normal güreşlerin üst üste olmamasına dikkat edilmesi gerektiğini bildiren Okulu, “Lig kurulacak olması bizim için olumlu. Bakanlığımız onay verirse, ben kişisel olarak kararı destekliyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Yeni lig organizasyonunun normal güreşleri etkilemeyeceğine inandığını anlatan Okulu, lig ile normal güreşlerin aralıklı şekilde yapılabileceğini aktardı.

Atlı: “Lig için detayların ortaya çıkması gerekiyor”

Başpehlivan Fatih Atlı, hazırlıkları yapılan lig hakkında görüş belirtebilmek için detayların ortaya konulması gerektiğine dikkat çekti.

Yağlı güreş ligi hakkında ayrıntı bilmediğini anlatan Atlı, “Lig için detayların ortaya çıkması gerekiyor. Mevcut turnuvalardan kendimize vakit ayıramıyoruz. Lig nasıl olacak, şartlar ne olacak, ne zaman olacak? Bu bireysel bir spor, takım sporu değil. Yani kimin bölgesi nasıl belirlenecek. Netleşmesi gereken çok ayrıntı var.” diye konuştu.

Balcı: “Lig başladığı anda kulüpleşme olur, transfer olur”

Başpehlivanlardan Serhat Balcı, ligin kurulmasının durgun geçen kış mevsimindeki güreş sezonunun hareketlenmesi açısından önemli katkı sağlayacağını düşündüğünü belirtti.

Güreş camiasında kış sezonunun çok durgun geçtiğini bildiren Balcı, şu görüşlerini paylaştı:

“Yazın zaten güreşlerin çokluğundan yetişemiyoruz. Yaza sığdıramazlar diye düşünüyorum ama kışın sezonun yoğun olmadığı zamanlarda her anlamda yararı olur. Kulüplerimiz çok az. Lig olduğu anda kulüpleşme olur, transfer olur. Katkı sağlar yani. Destekliyorum tabii ki. Lig olsun. Organizasyonları da zorlar, organizasyon tarihlerini de zorlar. Yazın zaten yeteri kadar güreş oluyor. Lig maçları olursa, bu sefer organizasyonlar iptal olacak. Hafta içine koysalar hafta içinin yorgunluğu hafta sonuna yansıyor. Yazın olursa çok mantıklı değil, kışın olduğunda da ne kadar ilgi görür. Nisan ayında bir de ekim ayında konulabilir. O tarihler biraz daha sakin.”

Muhabir: Özgün Tiran

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

Check Also

Fenerbahçe’de Mourinho göreve başladı

Fenerbahçe'de teknik direktörlüğe getirilen Jose Mourinho, görevine başladı.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]