Türk Futbol Tarihi Sergisi’nde, Büyük Taarruz’un şifreli telgrafları da yer alıyor

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde kapılarını açan “Şut ve Gol: Türk Futbol Tarihi Sergisi”nde, Büyük Taarruz’un planlarının yapıldığı Akşehir’deki futbol maçı sırasında çekilen şifreli telgraflar dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla dün açılan sergide, Osmanlı arşivlerindeki futbola dair ilk yazılı belge olan Kadıköy Kuşdili Çayırı’nda İngiliz gençlerin oynadığı top oyunu hakkında gereken tahkikatın yapılacağını anlatan 23 Kasım 1890 tarihli tutanaktan dünya şampiyonu Ampute Milli Takımı’nın 10 Ekim’de kaldırdığı kupaya kadar yüzlerce eser yer alıyor.

Mustafa Kemal Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı sırasında ordu komutanlarıyla Büyük Taarruz’u planlamak için göstermelik olarak düzenlediği futbol maçına ilişkin “Akşehir Belgeleri”, serginin en ilgi çekici bölümlerinden birini oluşturuyor. 1922’de Akşehir’de yapılan, Mustafa Kemal ve ordu komutanlarının izlediği futbol müsabakasında çekilen şifreli telgrafların belgeleri, ziyaretçilerin dikkatini çekiyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İETT Futbol Takımı ve Erok Spor’da futbol oynadığı yıllara ait fotoğraflar ve gazete kupürleri ile siyasetçi olduğu dönemde yer aldığı dostluk maçlarında kullandığı futbol malzemeleri de sergilenen eserler arasında bulunuyor.

Birleşik Krallık işgal kuvvetleri komutanı General Charles Harington’ın 1923’te İstanbul’dan ayrılırken kendi adına düzenlediği turnuvada Fenerbahçe’nin işgal kuvvetleri takımını yenerek kazandığı General Harington Kupası, serginin ilgi çeken parçaları arasında yer alıyor.

Galatasaray’ın 2000 yılında kazandığı UEFA Kupası ve Süper Kupa ile FIFA 2002 Dünya Kupasında 3’üncü olan A Milli Futbol Takımı’nın kazandığı kupanın bulunduğu sergide Brezilyalı efsane futbolcu Pele’nin 3 Mayıs 1972’de İstanbul’da oynanan Fenerbahçe-Santos maçı sonrası imzaladığı Fenerbahçe Başkanı Faruk Ilgaz ile çekilen fotoğrafı, Mustafa Denizli, Fatih Terim ve Şenol Güneş’in sporculuk ve teknik direktörlük dönemlerine ait materyaller de ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor.

Beşiktaş’ın efsane kaptanlarından “Baba Hakkı” lakaplı Hakkı Yeten’in 1947’de kazandığı Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğü Milli Eğitim Mükafatı ve kaldırdığı Başbakanlık Kupası, eski milli futbolcu Rıdvan Dilmen’in Fenerbahçe’nin 103 gollük tarihi rekor ile şampiyon olduğu 1988-1989 sezonunda giydiği forma, Tanju Çolak’ın 1985-1986 sezonunda 33 gol atarak kazandığı “Avrupa Bronz Ayakkabı” ödülü ve 1987-1988 sezonunda 39 gol atarak kazandığı “France Football” dergisinin altın ayakkabısı da sergileniyor.

A Milli Futbol Takımı’nın 5 Haziran 2004’te oynadığı dostluk maçında sahaya çıkan eski milli kaleci Rüştü Reçber’in forma, şort ve kramponu, Barselona’nın 27 Mayıs 2017’de Alaves’i 3-1 yendiği maçta görev alan Arda Turan’ın forması, Ampute Milli Takımı Teknik Direktörü Osman Çakmak’ın forması, kramponu ve koltuk değnekleri de sergide yer alıyor.

Sergi, 3 Mayıs’a kadar Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Sergi Salonu’nda ziyarete açık olacak.

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

Check Also

Mete Gazoz, Paris Olimpiyat Oyunları’nda izlenecek ilk 100 sporcu arasında

Olimpiyat, dünya ve Avrupa şampiyonu milli okçu Mete Gazoz, 2024 Paris Olimpiyat Oyunları'nda takip edilecek ilk 100 sporcu arasında gösterildi.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]