Trabzonspor Kulübü Başkanı Ahmet Ağaoğlu: Lütfen artık maçları hakemler üzerinden okumayalım

İSTANBUL (AA) – Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Fair Play ve Sosyal Sorumluluk Kurulunun belirlediği Fair Play/Adil Oyun Ekim Ayı Ödül töreninde takımı adına ödül alan Trabzonspor Kulübü Başkanı Ahmet Ağaoğlu, kulüp yöneticilerinin, maçları hakemler üzerinden okumayı bırakması gerektiğini ve Türk futbolunun dünyada ekonomik manada en dipte olmasının sebebinin bu bakış açısı olduğunu söyledi.

TFF Riva Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri’nde düzenlenen törenin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Ağaoğlu, bu ödülü aldıkları için gururlandıklarını, herkesin fair-play’i ağzından düşürmediğini ama uygulamada kimin ne kadar buna uyduğunun tartışılır olduğunu dile getirdi.

Oyuncuların spor etik ve ahlakına uygun hareket etmesi gerektiğini, kendi ailesindeki sporculara da her zaman bunu söylediğini anlatan Ağaoğlu, TFF’nin projesini çok anlamlı bulduğunu ve bunda ön ayak olan herkese teşekkür etti.

Fenerbahçe galibiyeti

Fenerbahçe galibiyetini değerlendiren Ağaoğlu, futbolda Dünya Kupası sürecinin ilk kez kış vakti tecrübe edildiğini hatırlatarak, “Bunun hangi takımı, hangi oyuncuyu ne kadar etkileyeceğini görmek pek mümkün değildi. Yaptığımız hazırlık maçlarında çok farklı bir görüntüyle performans sergileyeceğimizin sinyallerini almıştım. Kupada kendi sahamızda 3-0 kazandığımız Samsunspor maçı, ardından Fenerbahçe maçı. İyi futbol sergileyerek her iki maçı da kazandık.” diye konuştu.

Trabzonspor taraftarının sadece sonuçtan değil futboldan da zevk almak istediğini kaydeden Ağaoğlu, şöyle devam etti:

“Aldığımız galibiyet, camia galibiyeti şeklinde değerlendirilmeli. Seyircimizin de işin içine girmesiyle çok daha güzel futbol oynayarak alınmış bir 3 puan. Ama sadece bir maç kazandık. Çok farklı değerlendirilmesi pek doğru olmaz. Fenerbahçe maçını kazanırsınız, Karagümrük maçını kaybettiğiniz zaman o puan anlam ifade etmeyebilir. ‘Dünya Kupası sonrası kartlar yeniden dağıtılacak’ demiştim. Bana göre lig yeniden başladı; hem alt hem üst sıralar için. İlk haftada lider değişti. Hem çok zevkli bir lig yaşayacağımızın, sonuç için erkenden konuşmanın ne kadar yanlış olduğunun en belirgin göstergesi oldu bu hafta oynanan maçlar. Maç çıkışında şunu söyledim; eğer bir yarış varsa Trabzonspor her zaman yarışın içinde vardır, var olmaya da devam edecektir. Nerede bitiririz, mayısta göreceğiz. İnşallah en tepede bitiririz.”

Trabzonspor’un Fenerbahçe maçında skordan bağımsız iyi bir oyun sergilediğini kaydeden Ağaoğlu, “Dünya Kupası sonrası sistemin bir provasını yapıyordu hocamız hazırlık maçlarında. Konuşmadım hocayla ama ben bunu okudum. Maçlardan elde ettiğim görüntü, izlenim, bizim hem Samsun hem Fenerbahçe maçında iyi futbol oynayacağımıza ben şahsen inanıyordum. Çok daha farklı bir görüntü sergileyeceğimizi bekliyordum ben.” değerlendirmesinde bulundu.

Dijital hakem atamalarıyla ilgili görüşü sorulan Ağaoğlu, bunun, Fatih Karagümrük Kulübü Başkanı Süleyman Hurma ile birlikte üzerinde çalıştıkları bir proje olduğunu ama federasyonun değişmesi nedeniyle hayata geçmediğini hatırlatarak, şöyle devam etti:

“Süleyman Hurma ile sistemin gerekliliğine inanan iki insandık. TFF tarafından gerçekleştirilmesi son derece isabetli. Lütfen artık maçları hakemler üzerinden okumayalım. Algoritmik sistem hakemleri atıyor. Konuşmak isteyenler ondan sonra kalkıyor bilmem bundan 8 hafta önce oynanmış olan bir yardımcı hakemini, ki yardımcı hakemin de alakası yok, yardımcı hakem pozisyon 40 metre mesafede. Orta hakemin 4 metre mesafeden verdiği kararla alakalı; bu yardımcı hakemden endişeliyiz gibi söylemler. Sonunda aşağıya kadar taşıya taşıya, saha kenarında top toplayıcı çocuğun işte, ‘davranışlarından şikayetçiyiz.’ Ya bırakalım, biz sahada oynadığımız oyuna bakalım, bizim görevimiz bu.”

“14 hafta içinde Trabzonspor aleyhine hiç mi hata yapılmadı?”

Ahmet Ağaoğlu, “Geride kalan 14 hafta içinde Trabzonspor aleyhine hiç mi hata yapılmadı? Biz bir senedir konuşmuyoruz, hiç mi aleyhimize yapılmadı?” ifadesini kullanarak aleyhlerine de lehlerine de hatalar yapıldığını aktardı.

Sadece takım aleyhine olduğu zaman değil, rakip aleyhine olduğu zaman da yöneticilerin çıkıp açıklama yapması gerektiğini vurgulayan Ağaoğlu, “Ama bunun bir tane örneği yok. Bu konuyu artık ikinci plana atmamız lazım. Futbolu lütfen ve lütfen hakemler üzerinden okumayalım. Okumaya devam edersek sürekli irtifa kaybediyoruz. Bundan 10 gün önce UEFA Finansal Fair Play Komitesi Başkanı, ‘son 10 senedir ciddi şekilde irtifa kaybediyor futbolunuz, 85 milyon nüfusunuz var, 15 sene önceki noktaya bakın, şimdi geldiğiniz noktaya bakın’ dedi. Kaybedilen irtifada en büyük pay sahibi de futbolu yönettiğimize inanan veya iddia eden bizleriz. Bizim eserimiz, hem finans hem sportif anlamda.” görüşünü paylaştı.

“Dibe vurmuş bir Türk futbolundan bahsediyoruz”

Ahmet Ağaoğlu, Türk takımlarının Şampiyonlar Ligi’ne direkt katılamamasını ve play-off oynayarak organizasyonda yer alma şansı elde edebilmesinin, Türk futbolunun en büyük ayıplarından birisi olduğunu dile getirdi.

Bundan dolayı başka bir şey söylemeye gerek olmadığını belirten Ağaoğlu, “Futbolumuz finansal anlamda yüzde eksi 156 ile 55 ülke arasında ön sırada. Hani diyoruz ya; 6. büyük ligiz. İşte borcumuzla olumsuz anlamda ekonominin büyük ligiyiz. En büyük sıkıntıyı yaşayan, ekonomik anlamda dibe vurmuş bir Türk futbolundan bahsediyoruz. O yüzden futbol ailesi olarak sorumluluğumuzun bilincinde olalım, gereğini yerine getirelim. Algı yaratarak, gündemi saptırarak, dikkatleri başka yöne çekerek, hakeme, top toplayıcı çocuğa falan, bu Türk futboluna hizmet değildir. Bu ciddi şekilde Türk futboluna zarar verir. Ortadaki bu olumsuzluğun en büyük sorumluları da kulüpleri yöneten bizleriz.” diyerek sözlerini tamamladı.

Muhabir: Murat Kaya

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

Check Also

Trendyol Süper Lig’de son hafta heyecanı yarın tek maçla başlayacak

Trendyol Süper Lig'de 38. ve son hafta müsabakaları yarın oynanacak tek maçla start alacak.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]