Tolgay Arslan: İtalya’da ikinci baharımı yaşıyorum

İtalya Ligi Serie A’da Tolgay Arslan’lı Udinese, son olarak İnter’i sahasında 3-1 devirerek, üst üste 5. galibiyetini aldı ve 16 puanla Milli araya 3. sırada girdi. FANATİK, dev maçta takımının son golünü, kariyerinde ise ilk kez kafayla ağları havalandıran Tolgay’la konuştu. 32 yaşındaki tecrübeli orta saha, hem Çizme’deki kariyeri hem de Türk futboluyla ilgili sorularımıza şu yanıtları verdi: “Gerçekten çok güçlü bir takımız. Özellikle sahamızda rakipler bize karşı oynamaya çekiniyor. Kadronun yüzde 70’i uzun süredir beraber oynuyor. Birbirimizi iyi tanıyoruz.”

’70milyon Euro gelir’

“Yeni hocamız Andrea Sottil, futbol oynamak istiyor. Topu kullanmayı bilen ve fiziksel anlamda sağlam bir ekibimiz. Hem Roma hem de İnter karşısında aldığımız galibiyetler şans değil. Hepsini hak ederek kazandık. Bir gol atarsak, ikincisini (Toplamda 7 maçta 15 gol attılar.) kovalıyoruz. Yakın zamanda 3 bekimiz dahil birçok oyuncumuzu sattık ve kulüp, 70 milyon Euro civarında gelir elde etti. Önemli takviyeler yaptık ve oyun sistemimiz oturdu. Udinese’de 3. sezonumu geçiriyorum. Sezon başlamadan 1 ay önce sakattım ama yavaş yavaş takıma uyum sağladım.”

‘Ayrılma niyetim yok’

“Sezon sonunda sözleşmem bitiyor ama gitme niyetim yok. Kulüpte beni seviyorlar. Serie A kaliteli bir lig, ailem de İtalya’da mutlu. Böyle bir ligde sakatlıklara rağmen ortalama her sezon 30 maç üstü oynamak kolay iş değil. Türkiye’den ayrıldığımda bana çoğu kişi güvenmemişti. Ancak Udinese’de bana ikinci bir kariyer verdiler. Burada kaç yaşında olduğuna değil, sahada ne verdiğine bakıyorlar. Sezon başında Türkiye’den kulüpler istedi ama gitmek istemedim. Burada ikinci baharımı yaşıyorum.

‘Nasıl bir sezon geçiyor?’

“Udinese’de idmanlar bu sezon daha da ağırlaştı. Kariyerimde böylesini görmedim. Maça 5 gün var ama bir antrenman yapıyoruz, hepimiz paramparça oluyoruz. Maçtan çıkmış gibi yürüyemiyorsunuz. Kendi kendinize, ‘Bu kadar çalışma mı olur?’ diyorsunuz ama sonuçlar gelince hocaya (Andrea Sottil) olan inancınız daha da artıyor. Başarıya aç bir takımız. Birlikte oynamaktan keyif alıyoruz. Sezon sonu için ise bir hedef koymadık. Serie A’da herkes, herkesi yenebilir. Maç maç bakıyoruz.”

‘Jorge Jesus’un oyun anlayışı için ne dersin?’

“ Fenerbahçe ’de Jesus’un rotasyon yaparak oynaması çok normal, çünkü sürekli maç yapıyorlar. Her zaman aynı oyuncularla oynarsanız 11 mutlu, 20 mutsuz futbolcun olur. Biz Roma’yı 4-0 yendikten sonra bile aynı kadro ile sahaya çıkmadık. Jesus, sürekli baskılı oynatmak istiyor ama Başakşehir gibi futbol oynamıyorlar. Hemen öne çıkmak ve atağı sonlandırmak amacındalar. Ancak topla çok domine olmayan bir oyunları var.” ‘deplasmanda zorlandılar’ “Fiziksel anlamda çok güçlüler ve Kadıköy’de de zaten taraftar arkandaysa, bu futbol onlara çok yakışıyor. Deplasmanda ise şu ana kadar bazı zorluklar yaşadıklarını gördük. Konya maçının buna bir örnek olduğunu düşünüyorum.”

‘Joao Pedro, Fener’de başarılı olur mu?’

“Pedro, çok kaliteli bir forvet ve ona karşı birkaç kez oynama fırsatı buldum. Sahada neyapacağını ve özellikle duran toplarda nerede duracağını çok iyi biliyor. Örneğin savunma oyuncusu olarak onu kontrol ederken her şeyin yolunda olduğunu düşünüyorsunuz ama aniden maçın kaderini değiştirebiliyor. Çok beğendiğim bir futbolcu. Sakatlıktan yeni döndü ve yüzde100 hazır olursa, gol krallığına kadar gider.”

Süper Lig’deki yarış için neler söylersin?’

“Bence bu sezon Süper Lig, geçen sezonki gibi kolay olmayacak. Bir takımın önde olacağı bir şampiyonluk yarışı beklemiyorum. 4-5 takım yarışın içinde olur. Açıkçası şu an en beğendiğim takım, Emre Belözoğlu’nun Başakşehir’i. Sonuna kadar giderler mi bilmiyorum ama Emre ağabey, çok cesur bir futbol oynatıyor ve takımı çok iyi yönetiyor. Sistemden hiç kopmuyorlar, kadroları da geniş. 4 büyükler zaten kaliteli. Galatasaray ’da yeni oyuncular takıma adapte olursa, çok güçlü bir ekip olacakları ortada.”

‘Dries Mertens, Türkiye’de ne yapar?’

“Mertens, yıllarca İtalya’da ve Napoli gibi büyük bir takımda forma giydi. Serie A’da çok büyük işler başardı. İnanılmaz kaliteli bir oyuncu. Henüz Galatasaray’a adapte olamadı ama kalitesini sahada gösterdi. Mertens, her anlamda uyum sürecini tamamladığında Galatasaray’a büyük katkı sağlayacaktır.”

‘Eski takım arkadaşın Larsen, Trabzonspor ’a gitti’

“Jens Stryger Larsen, benim çok yakın arkadaşım. Kesinlikle çok iyi bir futbolcu. Trabzonspor, onu kadrosuna katarak son derece iyi bir transfere imzasını attı. Larsen, oraya gitmeden önce benden bilgi almıştı. Kendisi son derece çalışkan ve disiplindir. Takımı için elinden geleni yapar. Hem saha içinde hem de dışında son derece profesyoneldir. Umarım Trabzon’da çok başarılı olur.”

‘Kim’in Napoli’deki performansı için yorumun nedir?’

“Kim Min-Jae, çok kaliteli bir oyuncu olduğunu gösterdi. Fenerbahçe’den sonra Napoli’ye gitmek ve orada hemen ilk 11’de oynamak büyük bir başarı. Kalitesini konuşturuyor ve umarım hep böyle devam eder. Kim’in bu performansını 1 sezon boyunca göstermesi gerekiyor. O zaman kariyerinde daha büyük adımlar atabilir. Ayrıca Napoli, Şampiyonlar Ligi’nde Liverpool’u 4-1 yendi ve çok büyük bir kulüp.”

Çağrı Davran / FANATİK Özel

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

Check Also

Milli para halterci Besra Duman, Dünya Kupası’nda bronz madalya kazandı

Milli takım, Dünya Kupası'nın Dubai ayağını 5 madalyayla tamamladı.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]