TFF Başkanı Büyükekşi: Futbol Akademileri projesi ile kulüplerimizin kendi öz kaynaklarına yönelmelerini istiyoruz

İSTANBUL (AA) – Markalar dünyası ile spor endüstrisi arasındaki ilişkiyi güçlendirmek amacıyla düzenlenen Brand & Sport Summit 2022’ye katılan Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Mehmet Büyükekşi, hayata geçirecekleri Futbol Akademileri projesi ile kulüplerin kendi öz kaynaklarına yönelmesini istediklerini söyledi.

42 Maslak AVM-Esa Arena’da düzenlenen programdaki “Türk Futbolunda Yeni Hedefler” konulu oturumda konuşan TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, Spor Toto Süper Lig’e belirli standartlara göre akademi zorunluluğu getireceklerini belirterek, akademinin 4 yıllık bir proje olduğunu ve Türk futbolu adına olumlu katkılar sağlayacağına inandığını aktardı.

Büyükekşi, “Hayata geçireceğimiz Futbol Akademileri projesi ile kulüplerimizin hazır oyuncu transfer etmek yerine kendi öz kaynaklarına yönelmelerini istiyoruz.” diye konuştu.

Futbol Akademileri projesi kapsamında daha önce Trabzonspor, Giresunspor, 1461 Trabzon, Altınordu, Galatasaray ve Antalyaspor’u ziyaret eden Büyükekşi, İstanbul Başakşehir Futbol Kulübünü ziyaretiyle ilgili, “Başakşehir, çok büyük bir yatırım yapıyor. Altyapı için 6 yeni saha yapmışlar. Gerçekten gurur duyulacak tesisler yapmışlar. Ayrıca büyük bir tesis yapıyorlar. Ziyaretimizden gayet memnun kaldık.” ifadelerini kullandı.

“Şikayet yok, Çare var.” mottosuyla hareket ettiklerini belirten Büyükekşi, göreve geldikleri günden bu yana yapılmayan birçok yeniliği ve değişikliği hayata geçirdiklerinin altını çizdi.

Altyapılardaki antrenör eğitimine vurgu yapan Büyükekşi, şunları kaydetti:

“Altyapılardaki hocalarımızın nitelik ve niceliklerini artırmamız lazım. Bunları yaparken onların refah düzeyini de geliştirmemiz gerekiyor. Birkaç yabancı şirket ile görüşüyoruz. Önümüzdeki ocak ayında yurt dışına benzer ziyaretler yapacağız. İlk hedefimiz Almanya, Hollanda, Belçika, daha sonra İspanya, Portekiz ve Fransa. O ülkelerin milli talkım bazında altyapı tesislerini gezeceğiz. En iyi süper lig takımlarının altyapı tesislerini ve sistemini öğrenmeye çalışacağız. Hedefimiz 2023 yılında yaklaşık 400 hocaya eğitim vermek. 10-13, 14-16, 17-19 yaş arası ile 19 yaş ve üzeri olmak üzere 4 farklı kategoride hocaları eğitip, daha sonra müfredat hazırlayıp nasıl eğitileceklerine dair çalışmalarımız olacak. 2023-2024 sezonunda Süper Lig’e akademi mecburiyeti sağladıktan sonra arkasından da 6 ay boyunca bu hocaların maaşlarını daha da iyileştireceğiz. 1-2 yıl içinde aynı eğitimi almış 4-5 bin futbolcudan bazılarını hem kendi kulüplerine hem de milli takımlara kazandırmayı düşünüyoruz.”

“Oyuncuların yurt dışına satılabilmesine önem vermeliyiz”

Türkiye’nin son 10 yılda oyuncu transferinden 170 milyon avro gelir elde ettiğine dikkati çeken Büyükekşi, “Sadece Benfica takımı, son 10 yılda 500 milyon avro gelir elde etmiş. Dolayısıyla kısa, orta ve uzun vadede hedefler belirleyip, oyuncuların yurt dışına satılabilmesine önem vermeliyiz.” şeklinde konuştu.

Yatırımlarla ilgili çalışmalarının olduğunu belirten Büyükekşi, “Tahmini olarak minimum 50 milyon lira civarında yatırıma ihtiyaç var. Sadece ‘Yaptım, oldu’ demek istemiyoruz. Finansmanın da nereden geleceğini hesaplıyoruz. Sadece sponsorluk değil. Devletimizin stopaj iadesinin tekrar hayata geçirilmesi konusunda Sayın Bakanımız ile de görüşüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Büyükekşi, gelecek hafta hayata geçirecekleri aplikasyonla, hakemlere maçlardan önce takımların oynadığı sistem, futbolcuların özellikleri, hangi futbolcunun hakemi aldatmaya çalıştığı ve futbolcuların davranışlarının da aralarında bulunduğu bilgiler verileceğini söyledi.

Futbolu güzelleştirmenin önemini vurgulayan Büyükekşi, “Topun oyunda kalma süresini artırmamız gerekiyor. Kaç dakika uzatılması gerekiyorsa o kadar uzatılması lazım. Herkese eşit mesafede ve adil şekilde olması lazım. Bu sayede oyuncularımızın vakit geçirme alışkanlıklarından vazgeçeceklerini umuyoruz.” diye konuştu.

“Hakeme birçok oyuncunun itiraz etmesinin önüne geçeceğiz”

Hakeme itiraz eden futbolcularla ilgili Büyükekşi, “Bir diğer hayata geçireceğimiz karar, verdiği kararla ilgili orta hakeme birçok oyuncunun itiraz etmesinin önüne geçeceğiz. Hakemin yanına fazladan gelen oyuncuya para cezası vereceğiz. Aynısını hakem VAR’a giderken de yapacağız.” ifadelerini kullandı.

Büyükekşi, Süper Lig’in ikinci devresinde maç öncesi ve sonrasında hakemlerle ilgili yorumda bulunan yönetici, teknik direktör ve futbolculara para cezası uygulayacaklarını dile getirdi.

Amaçlarının futbolun marka değerini yükseltmek olduğunu aktaran Büyükekşi, “Önceden naklen yayın gelirimiz 500 milyon dolardı. Şimdi 125-130 milyon dolara düştü. Hedefimiz yayın gelirlerini yeniden yükseltmek.” diye konuştu.

Federasyonun, kulüp başkanlarının, hakemlerin, futbolcuların ve medyanın üzerine sorumluluk alması gerektiğini vurgulayan Büyükekşi, “Medyanın da kendisine çeki düzen vermesi lazım. Bu şekilde geyik muhabbeti yaparak hakemleri eleştirmek, bir pozisyonu 10-15 kere oynatarak yorum yapılması etik değil. Sonuçta hakem orada anlık karar veriyor. Dolayısıyla hepimizin el ele vererek futbolumuzun marka değerini artırmamız lazım.” şeklinde görüş belirtti.

“Hakemlerimizi değerli hale getirmek istiyoruz”

Hakem akademisi kuracaklarını belirten Büyükekşi, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hakem akademisinde 12 ay eğitim olacak, bunlardan biri de VAR eğitimi. Yeni aldığımız kararla 15 günde bir mutlaka hocalarımız gelecek ve 4 gün boyunca bütün maçları hakemlerimizle beraber izleyecek. Daha sonra hocalarımız maçlarla ilgili verilen yanlış kararlar varsa hakemlerle birlikte değerlendirecek. Abdulkadir Bitigen ve Mete Kalkavan yurt dışında VAR hakemliği yapıyor. Bu iki hocayı desteklemek adına burada da VAR görevi veriyoruz. Bir de yarım sezon için 1. Lig’deki saha hakemlerine maç vermeyi planlıyoruz. Böylelikle hakem sayımız artacak ve Süper Lig’deki her VAR hakemine haftada sadece bir maç vereceğiz.

Hakem akademisinde bütün hakemlerimizi eğitimden geçireceğiz. Üniversitelerle iş birliği yapıp, daimi eğitim verdirmeyi düşünüyoruz. Aplikasyonla hakemlerimizin performanslarının takip edileceği bir sistem üzerinde çalışıyoruz. Hakemlerimizi değerli hale getirmek istiyoruz. Kulüplerle değil, federasyonla muhatap olduklarını bilmelerini istiyoruz. Ayrıca hakemlerimizi büyük organizasyonlarda görmek istiyoruz. Cüneyt Çakır’a jübile yaptırarak, UEFA’ya ‘Hakemlerimiz bizim için kıymetli, siz de kıymetini bilin’ diye mesaj verdik. Biz, Cüneyt Çakır’a başarılarından dolayı jübile yaptık. Aynı başarıları gösteren hakem kim olursa olsun ona da jübile yapacağız.”

“Kendi kaynaklarımıza dönersek milli takımımız da sürdürülebilir başarılar elde edebilir”

“2022 FIFA Dünya Kupası’nda Türkiye’nin yer almamasını nasıl değerlendirirsiniz?” sorusuna Büyükekşi, “Düzenleyen ülke keşke biz olsaydık. Bunu yapabilmek için imkanlarımız fazlasıyla var. EURO 2028 ve 2030 Dünya Kupası’na adayız. Birçok organizasyona başarıyla ev sahipliği yaptık. Bunu da başarıyla gerçekleştirebilirdik. A Milli Futbol Takımımıza gelecek olursak, millilerimiz çok iyi başladı. Ancak sonu pek iyi bitmedi. Kupaya katılamadık. Altyapı bu yüzden çok önemli. Kulüp başarısı, milli takım başarısı ile doğru orantılıdır. Eğer biz kendi kaynaklarımıza dönersek, futbolcu yetiştirebilirsek milli takımımız da sürdürülebilir başarılar elde edebilir. Hayalim milli takımımızın düzenli olarak her Avrupa Şampiyonası ve Dünya Kupası’na katılabilmesi ve bu organizasyonlarda da sürekliliği sağlayabilmesi.” cevabını verdi.

Mehmet Büyükekşi, hedefiyle ilgili yöneltilen soru üzerine ise “TFF’yi kurumsallaştıracağız. Bizden sonra bu kurumsallaşmanın devam etmesini istiyoruz. Hoş sada bırakmak istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Muhabir: Emrah Altunkaya

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

Check Also

Türkiye, badmintonda tek sporcu ile olimpiyatta yer alacak

2024 Paris Olimpiyat Oyunları'nda badminton branşında Türkiye'yi bir sporcu temsil edecek.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]