SPORX, VAR odasında! Alper Ulusoy tek tek anlattı!

Türkiye Futbol Federasyonu, VAR protokolünün daha iyi anlaşılması hedefiyle bir organizasyon düzenledi. Organizasyonda basın mensupları VAR odasına girdi ve sistemin işleyişini inceledi. Sporx şef editörlerinden Hakan Celep, VAR odasında hakem Alper Ulusoy ile birlikte hem pozisyon incelemesi yaptı hem de merak edilenleri sordu. Hakem Ulusoy, Sporx‘e özel değerlendirmeler yaptı. İşte Ulusoy’un açıklamaları…

VAR ODASINDAKİ MONİTÖRLER…

VAR sisteminin kullanıldığı odadaki monitörlerin ne işe yaradığını tek tek anlatan Ulusoy, “Operatör ekranı, yayıncı kuruluştan bütün açılardan geliyor. Ana kameradan maçı takip ediyoruz. VAR’ın inceleme ekranı, yayıncı kuruluş ekranı ve AVAR’ın ekranı var. Yeşil buton maç devam ederken işaretleme yaptığımız ekran. Potansiyel penaltı gibi işaretlemeleri yapıyoruz. Kırmızı buton ile hakem ile iletişime geçiyoruz. İletişim kanalı açılıyor. Hakemleri duyuyoruz. 90 dakika boyunca yüzlerce kez potansiyel ofsayt, penaltı, faul gibi incelemeler yapıyoruz” dedi.

“POTANSİYEL POZİSYONLARA YOĞUNLUK VERİYORUZ”

Maçları çok dikkatli bir şekilde takip ettiklerini ve sürekli olarak pozisyonları inceleme halinde olduklarını anlatan Ulusoy, “Ana kameradan pozisyonu görüyoruz. Bazı ekranlar arasında 2-3 saniyelik bir gecikme var. Potansiyel faul diyorsak örneğin bunu inceliyoruz. İnceledikten sonra geçiyoruz. Potansiyel bir şey gördüğümüzde ona fazla yoğunlaşıyoruz. Ondan sonra sürekli bir biçimde kontrol halinde geçen bir süreç yaşıyoruz” diye konuştu.

“FARKLI AÇILAR ÇOK ŞEYİ YAKALIYOR”

Hakem Alper Ulusoy, çok uzak mesafeler arasındaki diyalogların ardından VAR’ın devreye girmesinin gerekebileceği bir pozisyon olması halinde ne yapılacağı sorusuna şu yanıtı verdi:

Tekrar açılarımız var. Kale arkasından da bakabiliyoruz. Veya 16 metre kamerasından ekrana bakabiliyoruz. Kamera yerleşimlerine de maçtan önce zaten bakıyoruz. Hangi kamera nerede? Buna bakıyoruz. Operatörden de kamera açılarını getirmesini istiyoruz. Sakatlık yaşayan oyuncuyu dahi kabul ediyoruz. Acaba neden sakatlık yaşadı? Kontrol ediyoruz. Bu konuda dikkatliyiz. Farklı açılar birçok şeyi yakalıyor.

OFSAYT ÇİZGİSİNİ ÇİZEMEDİKLERİ OLDU MU?

Ofsayt çizgisinin çizilemediği bir an yaşamadıklarını ifade eden Ulusoy, “Ofsaytın yakalanamadığı durum oluyor mu? Ofsaytın görülmediği ender pozisyonlar olabilir. Maçtan önce operatörler tüm ofsayt çizgileri açısından işaretlemeler yapar. Karşı iki çizgiyi görmesi gerekir. Kamera zoom yaptığında bazen çizgiyi çizemezsiniz. Ama Türkiye’de ofsayt çizgisinin çizilemediği hiç olmadı. Karlı havalarda dahi kameranın siyah çizgileri de görmesi gerekiyor” ifadesini kullandı.

“VAR İZLEME TAVSİYESİ VERİR, KARAR HAKEMİN”

Maçlarda orta hakemin sorumluluğuna dikkati çeken Ulusoy, VAR’ın tavsiye verdiğini de vurguladı. “Ofsayt pozisyonunda hakemi hangi hallerde izlemeye çağırıyorsunuz, burada nasıl bir süreç oluyor?” sorusuna yanıt veren Ulusoy, “Ofsaytı çizdik. Oyuncunun topla alakası yok. Bulunduğu pozisyonlara bakıyoruz. Hakem yorumlarına giren pozisyonlar da olabiliyor. Bunları iyi ayırmak gerekiyor. Kalecinin görüş açısını engelledi mi? VAR sadece izleme tavsiyesi verir. Kararı hakem veriyor” dedi.

OPERATÖRÜN GÖREVİ VE AYAĞA İLK TEMAS…

Ofsayt çizgisini çizerken dikkat edilmesi gereken noktalar olduğunu da belirten tecrübeli hakem, “Operatör oyuncu için işaretlemeler yapıyor. Pozisyona bakıyoruz. Örneğin; kolla gol olmayacağı için işaretlemelerin de doğru yapılması gerekiyor. Operatör bize topun çıkış anını getirdikten sonra onaylamamızı istiyor. Ona göre çiziyoruz. Ayağa ilk teması dikkate alıyoruz” açıklamasını yaptı.

“ÇİZGİ ÇİZMEK İLE UĞRAŞMAYACAĞIZ”

Artık teknolojinin çok geliştiğini ve ilerleyen süreçte her şeyin otomatikleşeceğini anlatan Ulusoy, “Teknoloji sürekli gelişiyor. Oyuncuların uzuvlarının nerede olduğu da artık belirlenebiliyor. Bu konuda sunumlar da var. Şampiyonlar Ligi’nde uygulanıyor. Bir üst seviyesi Katar’da uygulanacak. Zamanla biz çizmekle de uğraşmayacağız. Otomatik olacak. Ama bunun da bir maliyeti var. Teknoloji içeri girdi, zamanla VAR sistemi daha da iyi hale gelecektir” diye konuştu.

“VAR ODASI’NDA NE YAPTIĞIMIZI GÖREBİLİYORLAR”

Sosyal medyada çokça tartışılan bir konuya da Alper Ulusoy açıklık getirdi. ‘VAR odasında yemek yiyip, çay içiyorlar‘ eleştirilerine yanıt veren Alper Ulusoy, “Devamlı biz bir kontrol halindeyiz (gülüyor). Burada kameralar var. Kamera 90 dakika bizim ne yaptığımızı da gösteriyor. Yayıncı kuruluşa da gidiyor. Talep halinde buna da bakabilirler. VAR hakemi odada pozisyonu nasıl izliyor, ne yapıyor? Bunu görebilirler. Biz sürekli potansiyel ofsayt, faul, içeride mi ya da dışarıda mı gibi pozisyonları inceliyoruz. Her zaman ayık kalmak zorundayız. Hiçbir şeyi de atlamıyoruz. Yoğun çaba sarf ediyoruz. VAR’ı evin ana sigortası olarak düşünün. Ana sigorta yanarsa ev de yanar” diyerek sözlerini tamamladı.

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

Check Also

Macaristan, İskoçya’yı mağlup etti

2024 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2024) A Grubu üçüncü maçında Macaristan, İskoçya'yı 1-0 yendi.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]