Sevgi Evleri’nin İlayda’sı “sert spor ragbi” ile hayata tutundu

ANKARA (AA) – Milli sporcu İlayda Atmaca ile Gençlik ve Spor Bakanlığı Ragbi Antrenörü Ebru Güdek Danışmaz, AA muhabirine, dezavantajlı da olsa bireyin hayatını değiştirebileceğini, yaşamaya umutla devam edebileceğini ve öğrenerek hedeflerine ilerleyebileceğini anlattı.

Sevgi Evleri’ne gelen milli takım antrenörlerinin ragbi ile tanıştırdığı İlayda, “Denemek istedim. İlk antrenmanda çok kişiydik, sıkıcı geçti. Gün geçtikçe sayımız azaldı. Takım olunca gittikçe daha iyi öğrenmeye başladık. Öğrendikçe hoşuma gitti, daha çok öğrenme isteği geldi. Maç yaptıkça da maç yapasımız geldi.” diye konuştu.

“Eskiden çok fazla hırçındım, şimdi artık o hırçınlık yok.” diyen İlayda, ragbi oynadığında kendisini daha iyi hissettiğini ve kaçırdığında kötü olduğu antrenmanlara stajdan, işten koşarak gelip katıldığını ifade etti.

“Sert spor” ragbi

Üzücü hikayesini unutmasında ragbinin rolünün büyük olduğunu vurgulayan İlayda, bir şeyler başarmaya çalıştığını söyledi.

Ragbinin kendisini sakinleştirdiğini dile getiren İlayda, şöyle devam etti:

“Devam etmesem belki de daha kötü biriydim, kötü olacaktım. Ragbi beni sakinleştiriyor. Ebru Hocam’ız sağ olsun, her zaman her konuda yardım ediyor. Sert bir spor ve bunun için insanı rahatlıyor. Bir şeyler başarmaya çalışıyoruz ya, işte o biraz da olsun rahatlatıyor. Polonya’ya gittik. Hiçbir şey imkansız değil aslında. İsteyen istediği sporu yapar, çok isterse de milli takıma kadar gider.”

İlk hedef üniversite

Hayata tutunmasını sağlayan ragbiye devam edeceğini aktaran İlayda’nın ilk hedefi Ankara Gazi Üniversitesi’nde okumak.

Yaşamaya dezavantajlı devam etmek zorunda kalanlara, “Her şeye rağmen bir şeyden tutunmak lazım. Ben mesela ragbiye tutundum. Onlar da tutunabilir.” mesajını gönderen İlayda, “Mutluyum, gelecek için de umutluyum.” diyerek sözlerini tamamladı.

Danışmaz: “Öfke kontrolünü ragbi ile dengeledik”

Ragbi antrenörü Ebru Güdek Danışmaz, İlayda’nın öfke kontrolü sıkıntısını agresif bir branş olan ragbiyle dengelediklerini ifade itti.

İlayda’nın hırslı, istediğini alabilecek potansiyelde bir oyuncu olduğunu, ayrıca karakter olarak da milli sporcuyu çok sevdiğini dile getiren Ebru Güdek Danışmaz, şu değerlendirmede bulundu:

“İlayda’da öfke kontrolü sıkıntısını agresif bir branş olan ragbi ile dengeledik. Artık daha sakin ve hedefleri olan birisi. Kendisine milli takım, üniversite hayatı, meslek gibi hedefler belirleyip, yavaş yavaş onları gerçekleştirecek. Bir şeye tutunup, ondan devam etmek… Bir şeylere tutununca, yine bir şeylerin yeşerdiğini, filizlendiğini herkes görebilir. Sevgi, mutluluk… Ragbi bir takım sporu. Aynı duyguları yaşamak, beraber üzülüp beraber sevinmek gibi paylaşımları sağlıyor. Takımın parçası olmak, kendinden bir şeyler verip, yanındakinin de vermesini desteklemek insana farklı şeyler katıyor.”

Muhabir: Musa Samur

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

Check Also

Barcelona, teknik direktör Xavi ile yollarını ayırma kararı aldı

İspanya 1. Futbol Ligi (LaLiga) kulübü Barcelona, teknik direktör Xavi Hernandez'in takımdan ayrılacağını açıkladı.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]