Olimpiyatlar “sanal”laşma yolunda

ANKARA (AA) – İstanbul, 16-17 Aralık tarihlerinde Global E-spor Oyunları’nın 2’ncisine ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Global E-Spor Federasyonunun en büyük organizasyonu olan etkinliğe 70’e yakın ülkeden yarışmacı katılacak. İlki geçen yıl Singapur’da yapılan Global E-spor Oyunları, 2023’te Suudi Arabistan, 2024’te Çin, 2025’te Birleşik Arap Emirlikleri, 2026’da ise ABD’de düzenlenecek.

Küresel ölçekte 3 milyar civarı aktif oyuncu bulunduğu düşünüldüğünde uluslararası yarışmalar yapılması pek de şaşırtıcı değil. Farklı raporlara göre 2022’deki pazar büyüklüğü 185 ile 200 milyar dolar arasında olması öngörülen video oyun sektörü de “e-spor” ve “siber sporcu” gibi sözcükler türetmekten çekinmiyor.

Fakat elektronik oyun oynamak gibi neredeyse hareketsiz gerçekleştirilen, odaklanma ve el-göz koordinasyonuna dayalı bir aktivitenin yanına “spor” kelimesinin eklenmesi, tartışmaları da beraberinde getiriyor.

Video oyunlarına; bağımlılık yaptığı, sosyal ilişkileri zedelediği, alternatif gerçeklik oluşturduğu gibi eleştiriler yöneltilirken IOC, 16 Kasım’da belki de spor tarihi açısından kilometre taşı niteliğinde bir karar aldı.

Kökleri milattan önce 8. yüzyıla kadar dayanan ve 1896’dan bu yana düzenlenen modern olimpiyatların organizatörü IOC, Kovid-19 salgını yüzünden 2021’e ertelenen Tokyo Olimpiyatları öncesinde Sanal Olimpiyat Serisi düzenlemişti. Etkinlikte beyzbol, bisiklet, kürek, yelken ve motor sporları dallarında simülasyon oyunlarına yer verildi.

2022’nin başında Vincent Pereira’yı Sanal Spor ve Oyun Başkanı olarak görevlendiren IOC, 16 Kasım’da bir adım daha atarak Singapur’un 2023’te ilk kez düzenlenecek Olimpik E-spor Haftası’na ev sahipliği yapacağını duyurdu.

IOC Başkanı Thomas Bach, Olimpik E-spor Haftası’nın, Sanal Olimpiyat Serisi’nin devamı niteliğinde olacağını ve 22-25 Haziran 2023 tarihlerindeki organizasyonun, sanal sporların Olimpik Hareket içinde büyümesini destekleme hedefi açısından önem arz edeceğini söyledi.

Sloganı, “Daha hızlı, daha yüksek, daha güçlü” anlamına gelen Latince “Citius, Altius, Fortius” olan olimpiyatlarda, bir gün video oyuncularına da madalya verilme ihtimali var mı? AA muhabiri, sorunun yanıtı için konunun uzmanlarıyla görüştü.

“E-spor gerçeğini IOC de yadsıyamaz”

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı ve IOC Üyesi Prof. Dr. Uğur Erdener, e-sporun günün bir gerçeği haline geldiğini belirterek, “E-spor direkt bir bedensel aktivite sporu olarak görülmeyebilir ancak ciddi bir konsantrasyon, zihinsel aktivite ve hızlı refleksleri gerektirdiği açık. Belki elektronik oyun olarak da tanımlanabilir. Fakat günümüzde yaygın olarak e-spor tanımı yerleşmiş durumda. Günümüzde iki ayrı Dünya Federasyonu (Uluslararası E-Spor Federasyonu ve Global E-Spor Federasyonu) çatısı altında birçok faaliyet gerçekleştiriliyor. Özellikle ABD ve Uzak Doğu ülkelerinde çok fazla oynayanı ve izleyeni olması nedeniyle e-spor kuruluşları önemli organizasyon bütçelerine sahipler. Bu alanda yapılan teknoloji yatırımları da ciddi bütçeler içermekte. E-spor etkinliklerine olan ilginin, ABD’de Amerikan Basketbol Ligi’nin (NBA) daha üzerinde olduğunu da ifade etmeliyim.” değerlendirmesinde bulundu.

Birçok olimpik spor dalının sanal aktiviteleri geliştirmek için çaba içinde olduğunu hatırlatan Erdener, “Spor federasyonları bu alanda giderek artan bir taleple karşı karşıyalar. Bu gerçeği doğal olarak IOC de yadsıyamaz. Çeşitli toplantılar ve paneller düzenleyerek özellikle son dört yıl içinde ciddi çalışmalar yapıldı ve yapılmaya devam ediliyor.” diye konuştu.

IOC Tıp ve Bilim Kurulu Başkanı da olan Erdener, IOC Spor Departmanı içinde bir ekibin uluslararası federasyonlar ile koordineli olarak e-spor alanında çalışmalar yürüttüğünü dile getirerek, “Bu alandaki organizasyonların kabul edilebilmesi için tabii ki olimpizm felsefesine uymaları zorunlu. Örneğin Dünya Dopingle Mücadele Ajansı’nın (WADA) tüm beklentilerini karşılama gerekliliği var. Kanımca 2030 sonrası bazı e-spor etkinlikleri, Olimpiyat Oyunları içinde ayrı bir tanımla yer alabilir. Mesela gösteri etkinliği olarak. Çünkü büyük kitleleri peşinden sürüklüyor.” şeklinde görüş belirtti.

“Bilgisayar başında uzun süre oturmak, kronik hastalık riskini arttırıyor”

Hacettepe Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haydar Demirel ise e-sporun spor olamayacağını, hatta özendirilmesinin ileride toplumların sağlığını etkileyecek ciddi sonuçlar doğurabileceğini savundu.

Egzersiz ve spor fizyolojisi alanında uzman olan Demirel, “Bilgisayar oyunları, şiddet içermediği takdirde çocukların eğlenceli zaman geçirmesine, dikkat ve el-göz koordinasyonun gelişmesine katkıda bulunabilir. Fakat bu dikkat ve koordinasyonun yaşamın diğer alanlarına ne ölçüde transfer edilebileceği ayrı bir tartışma konusu. Ayrıca video oyununun sporla ilgili olması onu kesinlikle bir spor aktivitesi yapmaz. Özellikle çocukların bilgisayar başında uzun süre oturarak zaman geçirmeleri, onların erken dönemde kronik hastalıklara yakalanmalarına da neden olacak önemli bir tehlikeyi de beraberinde getiriyor. Bunu söylerken e-sporun yapılmaması gerektiğini değil, düzenli fiziksel aktivite ve sporun yerini hiçbir şekilde tutmayacağının altını çiziyorum. Bu nedenlerle e-spor adı verilen oyunları spor gibi düşünmenin, bu pazarın kar payını arttırma girişimlerine destek olmanın ötesinde bir işe yaramayacağı ve sağlık açısından ciddi sorunlara yol açacağı görüşündeyim.” ifadelerini kullandı.

Hareketsiz yaşamın ciddi bir halk sağlığı sorunu olduğunu vurgulayan Demirel, şu bilgileri paylaştı:

“Hareketsiz bir yaşam erken ölümler, koroner kalp hastalığı, hipertansiyon, inme, metabolik sendrom, tip2 diyabet, obezite, meme ve kolon kanseri, depresyon gibi çok sayıda patolojik koşul veya hastalığa neden olmaktadır. Hareketsiz yaşam, koroner arter hastalıkları riskini yüzde 45, inme riskini yüzde 60, tip2 diyabet riskini yüzde 50, hipertansiyon riskini yüzde 30 ve osteoporoz riskin yüzde 59 arttırmaktadır. Dünya genelindeki kronik hastalıklara bağlı ölümlerin yüzde 9,4’ü fiziksel inaktiviteden kaynaklanıyor. Türkiye’de ise bu oran yüzde 15. Bu bulgular, ülkemizde hareketsiz yaşamın dünya ortalamasının üzerinde ciddi bir sağlık sorunu olduğunu gösteriyor.”

Demirel, spor aktivitelerinin tabana yayılması ve hareketsizlikle spor yoluyla mücadele edilmesi için Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ile IOC’nin 16 Mayıs 2020’de imzaladığı mutabakat metnini hatırlatarak, “DSÖ, ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) gibi saygın kuruluşlarla Amerikan Spor Hekimliği Derneği, Egzersiz İlaçtır Platformu gibi uluslararası derneklerin sağlıkla ilişkili önerileri arasında fiziksel aktivite, egzersiz ve spor ana unsurlar arasındadır. Yaşa bağlı olarak değişmekle beraber ruhsal ve fiziksel sağlığın sürdürülmesi için düzenli fiziksel aktiviteler günlük yaşamın olmazsa olmaz bir parçası.” yorumunu yaptı.

“Bilgisayar oyunlarına spor demek imkansız”

Prag Charles Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Fakültesi Spor Felsefesi Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Jim Parry de “Video oyunları eğlence amaçlı vakit geçirildiğinde zararsız. Ayrıca doğru kullanıldığında tedavi edici ve eğitici yanları da var. Bunun yanında aşırı kullanım ve bağımlılık gibi özellikle çocuklarda yol açtığı gerçek sorunlar da var. Ben çocukken ebeveynler, televizyonla ilgili aynı endişelere sahipti. Bunun oturduğunuz yerden kalkıp spor veya egzersiz yapmaktan başka çözümü yok.” değerlendirmesinde bulundu.

Parry, ekran önünde oturmanın gerçek fiziksel aktivitenin yerini tutmayacağını kaydederek, “Oturarak oynanan bilgisayar oyunlarına spor demek imkansız. Artık IOC bile ‘e-spor’ terimini kullanmaktan kaçınıyor ve ‘fiziksel olmayan sanal spor’ demeyi tercih ediyor. Sanırım bilgisayar oyunlarına e-spor demek iyi bir pazarlama hilesiydi ama anne-babalar buna aldanmasın.” dedi.

Journal of Olympic Studies dergisinde yayımlanmış “E-spor Olimpiyatlarda Olmayacak” (E-sports Will Not be at the Olympics) isimli bir makalesi bulunan Parry, “IOC ve Spor Federasyonları, işin içinde para olduğu için bilgisayar oyunu şirketleriyle bağlantılarını sürdürecek. Bilgisayar oyunlarının satışının spora kar getirmesi kötü bir şey değil. Fakat bu, oyunu bir spor haline getirmez, sadece ticarettir. IOC’nin e-sporu olimpiyat programına dahil etmesi, kendi koyduğu Olimpiyat İlkeleri’ni ayaklar altına alması anlamına gelir. Belki gösteri etkinliği gibi başka bir yolla sisteme dahil edilebilir.” diye konuştu.

Muhabir: Hüseyin Burak Demirer

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

Check Also

2026 UEFA Şampiyonlar Ligi finaline Budapeşte ev sahipliği yapacak

2026 UEFA Şampiyonlar Ligi finaline, Macaristan'ın başkenti Budapeşte'nin ev sahipliği yapacağı duyuruldu.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]