Mehmet Büyükekşi: “Türk futbolunda kara bir leke”

Spor Toto 1. Lig’de Göztepe ile Altay arasında oynanan ve yaşanan olaylar nedeniyle tatil edilen maçın ardından İzmir’de ziyaretlerde bulunan Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi, açıklamalarda bulundu.

Büyükekşi, Yavuz Selim Köşger’i makamında yaptığı ziyarette, Altay Kulübü Başkanı Ayhan Dündar, Göztepe Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Sepil ve sarı-kırmızılı takımın oyuncuları Yasin Öztekin, İsmail Köybaşı, Atınç Nukan hazır bulundu.

Ziyarette açıklamada bulunan Vali Köşger, İzmir derbisinde takımlara ve bunların taraftarların tamamına mal edilemeyecek, uygun olmayan üzücü hadiselerin yaşandığını söyledi.

Büyükekşi’nin bu nedenle İzmir’e geldiğini aktaran Köşger, “Yirmi dörde yakın şahıs gözaltındaydı. Bunlardan birisi dün savcılıktan tutuklanmaya sevk edildi ve Altay kalecisine şiddet uygulayan şahıs tutuklanmış oldu. Diğer hadiseyi gerçekleştirenlerle ilgili de sorgulama süreci devam ediyor.” dedi.

Köşger, olayın detaylı olarak incelendiğini belirterek, “Bunların, Türk hukuk sistemi ve yürürlükteki mevzuat çerçevesinde hak ettikleri cezaların en ağırını almaları için gereken bütün işlemler yürütülüyor. Emniyetçe, adliyece, savcılıkça yapılması gereken işlemler yürütülüyor.” diye konuştu.

“OLAYLARIN KİMSEYE FAYDASI YOK”

Mehmet Büyükekşi ise yaptığı açıklamada, yaşanan olayların kimseye bir yararının bulunmadığını dile getirdi.

Büyükekşi, futbolun, tüm farklılıkların ortadan kaldırılarak insanları bir araya getiren önemli bir spor dalı olduğunu, futbol ailesi olarak her zaman dostluktan ve arkadaşlıktan yana taraf oldukların söyledi.

Türk futbolunda hafızalara kazınan tüm isimlerin yeteneklerinin yanında centilmenlikleriyle de ön plana çıktığını kaydeden Büyükekşi, “Son yaşadığımız olaylar futbol tarihimize maalesef kara bir leke bırakıyor. Futbol tarihimizde bu tür olayların kesinlikle olmaması gerektiğini düşünüyoruz. Bu nedenle de bu tip olaylara sebep olanlara artık bir ‘dur’ dememiz gerekiyor. Bu olayların hiç kimseye bir faydası yok.” ifadelerini kullandı.

Büyükekşi, amaçlarının iki kulübün taraftarlarını sakinleştirmek olduğunu belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Atatürk’ün dediği gibi spor yalnız beden kabiliyetinin bir üstünlüğü sayılmaz. İdrak ve ahlak da bu işe yardım eder. İşte bu yüzden bizim ana hedeflerimizden biri futbolda fair-play anlayışını yerleştirmek, dostluk ve kardeşlik duygularını öne çıkarmak. O yüzden de bir fair-play kurulu oluşturduk. Her ay en iyi futbolcuya en iyi takıma ödül vermiyoruz, en centilmen oyuncuya, en centilmen takıma, en centilmen teknik direktöre ve en centilmen taraftara hem maddi hem manevi ödül veriyoruz.”

İzmir derbisinde yaşananlarının kendilerini çok üzdüğünü kaydeden Büyükekşi, “Bunu futbolumuza yapılmış bir saldırı olarak görüyoruz ve bu saldırıda olanların futbolumuzun birliğine, düzenine çok büyük darbe vurmasına izin vermek istemiyoruz. Burada futbolun tüm paydaşlarının aynı anda birlik ve beraberlik içerisinde hareket etmesi son derece önemli. Hedefimiz özellikle Türk futbolunun marka değerini yükseltmek. Türk futbolunun eğer marka değerini yükseltebilirsek hedefimizde başarılı oluruz. İşte bu sebeple hepimizin taşın altına elimizi değil gövdemizi koymamız gerekiyor. Aynı kararlılıkla bir duruş sergilememiz gerekiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Maçla ilgili alınacak kararlar

Büyükekşi, maçla ilgili alacakları karar öncesinde gerekli bilgileri toplamak için İzmir’e geldiklerini belirterek, şunları söyledi:

“Federasyon olarak da edindiğimiz bilgi ve raporları tüm ayrıntılarıyla değerlendirdikten sonra hem disiplin kurulumuz hem de yönetim kurulumuz gerekli kararları alacaktır. Ayrıca stadyumlarda benzer olayların bir daha yaşanmaması için de dün ilgili kurumlarımızla bir ön toplantı yaptık. Buradan çıkan neticelere göre, tüm stadyumlarda, talimatlarda bir değişiklik yapılması gerekiyorsa onları da inceleyeceğiz. Durum ve eylem raporlarını güncellemek üzere hareket edeceğiz ve bu konuda çok hızlı çalışıp, sonuçları da kamuoyuyla paylaşacağız.”

Futbolun dostluk, kardeşlik ve barış olduğunu hatırlatan Büyükekşi, “Bir futbol maçı savaş değildir, bir spordur ve maç bitince nasıl futbolcularımız, başkanlarımız sarılıp öpüşüyorsa taraftarlarımızın da aynı şekilde hareket etmesi lazım. Beklentimiz Türkiye’deki tüm futbolseverlerden bu. İnşallah bu son olur. Bir daha bu tür nahoş olaylarla karşılaşmayız. Ben buradan tüm Türkiye’deki futbolseverlere özellikle bu konuda davranmalarını istirham ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Büyükekşi, kulüplere verilebilecek cezaların sorulması üzerine, bu konu için İzmir’e geldiklerini ve olayın tüm detaylarını araştırdıklarını dile getirdi.

Ne olursa olsun yapacakları işte öncelikle adaleti sağlamak istediklerine dikkati çeken Büyükekşi, “Onun için de olayın iç yüzünü araştırıp, bu olayın organize olması saha içinde ve saha dışında olan olaylar farklı biliyorsunuz. Saha içinde olan olaylarla ilgili özellikle maçın yarıda kalması Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu’nun işi ama diğer saha olayları bizim Profesyonel Futbol Disiplin Kurulunun. O da biliyorsunuz bağımsız bir yargı şu anda. Ona onlar karar verecek, bizim karar vereceğimiz yarıda kalan maçın ne olacağıyla ilgili. Onu da buradaki çıkan raporlardan yaptığımız araştırmalara göre en doğru kararı vereceğiz. Hem Türk futbol kamuoyunun hem takımlarımızın bu konudaki en adaletli olması gereken neyse onu yapmak için en büyük çabayı göstereceğiz.” şeklinde konuştu.

Kulüp temsilcilerinin görüşleri

Göztepe Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Sepil ise çok üzücü bir olay yaşadıklarını belirterek, “Bu olayları gerçekleştirenlerin, hangi taraftan olup olmamaları hiç önemli değil, en ağır cezaları almasını istiyoruz. Biz de kulüp olarak takipçisi olacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

Altay Kulübü Başkanı Ayhan Dündar da derbide hoş olmayan durumlarla karşılaşmanın çok üzücü olduğunu vurgulayarak, “Bu yapılanlar benim nazarımda hayata kasıttır. Bu kişilerin hangi tarafta olduğunun önemi yok, en ağır şekilde cezalandırılmaları gerekir. Bunun milat olacağını düşünerek bundan sonraki süreçte tribünlerin daha temiz olacağına inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Büyükekşi, daha sonra İzmir Ticaret Odası’nda İzmir Spor Kulüpleri Birliği Vakfı (İZVAK) koordinasyonunda kulüp başkanlarıyla bir araya geldi.

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

Check Also

Eski İngiliz futbolcu Kevin Campbell, hayatını kaybetti

İngiltere Premier Lig ekipleri Arsenal ve Everton'da forma giyen eski İngiliz futbolcu Kevin Campbell, 54 yaşında hayatını kaybetti.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]