Mahalleden Ampute Milli Takımı’nın yıldızı oldu

Doğuştan dizinden itibaren sağ bacağı olmamasına karşın hayalinin peşinden koşarak futbol kariyerinde başarıdan başarıya koşan ampute milli futbolcu Muhammet Yeğen’in hikayesi gençlere örnek oluyor.

Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi öğrencisi 28 yaşındaki Muhammet Yeğen, 2014’ten beri Ampute Milli Futbol Takımı forması giyiyor.

Küçük yaşlardan bu yana futbola ilgisi olan Yeğen, ilkokulda sınıflar arası maçlardaki performansıyla Türk Silahlı Kuvvetleri Rehabilitasyon Merkezinden gelen ekiplerin dikkatini çekti.

Kariyerine Ankara’daki Türk Silahlı Kuvvetleri Engelliler Spor Kulübünün altyapısında başlayan Yeğen, Gaziantep Belediyesi Şahinbey Ampute Futbol Takımı’nda top koşturuyor.

Ampute Milli Takımı orta saha oyuncusu Yeğen, bir taraftan da Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Bölümünde eğitimine devam ediyor.

– “Zirveye çıkmak kolay değil ama zirvede kalmak da bir o kadar zor”

Yeğen, ilkokulda arkadaşlarıyla oynadığı mahalle maçlarından milli takıma uzanan serüvenini AA muhabirine anlattı.

Milli takım aday kadrosuna 2012’de çağrılan Yeğen, Dünya Şampiyonası’na hem yaşı gereği hem de yeterli tecrübesi olmadığı için katılamadı. 2014 yılında Ampute Milli Takımı’nın aday kadrosuna seçilen Yeğen’in milli takım kariyeri, aynı yıl yapılan Dünya Kupası ile başladı.

2018 yılında Dünya Kupası’nda Angola’ya yenilerek ikinci olduklarında çok üzüldüklerini anlatan Muhammet Yeğen, 2022 Dünya Kupası’nda Angola’ya galip gelerek rövanşı aldıklarını ve Dünya Şampiyonu olduklarını söyledi.

Takım olarak yoğun bir kamp süreci geçirdiklerini anlatan Yeğen şöyle devam etti:

“Zirveye çıkmak kolay değil ama zirvede kalmak da bir o kadar zor. İki Avrupa Şampiyonluğu ve bir Dünya Şampiyonluğu apoletimiz var, bundan sonra şampiyonalara böyle katılacağız. Başarılı olmak için çok çalışmak gerekiyor, yapana kadar o sahadan çıkmıyoruz. Ya olacak ya olacak, bunun başka bir alternatifi yok.”

– “İki ayağımın üstünde ilk defa durduğumda düşecekmişim gibi hissettim”

Muhammet Yeğen, 2014’te geçirdiği ameliyatla bacağına protez takıldığını, iki ayağının üstünde ilk defa durduğunda düşecek gibi hissettiğini ifade ederek “Koltuk değneklerine alıştığım için ‘Nasıl olacak?’ diye düşündüm. Bir çocuk nasıl emekleyip yürümeye başlarsa böyle bir süreç geçirdim. Ama yine de çok güzel bir duygu iki elini, iki bacağını kullanarak yürümek.” dedi.

Şampiyonalar nedeniyle üniversitede dönem uzattığını anlatan Yeğen, “Eğitim bizim için gerçekten önemli ama bayrağımızı temsil ettiğimiz için okulumuzun uzaması hiç önemli değil. Ben eğitim için kulübe ‘hayır’ diyebilirim ama milli takım için diyemem. Üniversite hocalarımız çok anlayışlı.” diye konuştu.

– “Türk halkından gelen mesajlar çok etkiliyor”

Türk halkından sadece maçlarda değil her zaman çok büyük destek gördüklerini aktaran Yeğen, bu durumun takımca kendilerini çok mutlu ettiğini söyledi. “Bir insanın ‘Gurur duyduk.’ derken gözünden o sıcaklığı anlayabiliyoruz.” ifadesini kullanan Yeğen gelen mesajların kendisini çok etkilediğini belirterek sözlerini şöyle tamamladı:

“Bir gün tanımadığım biri ‘Size çok teşekkür ederim, hayata yeniden dönüşüme vesile oldunuz.’ yazmış. O mesajı okuyunca gözlerimden yaşlar aktı. Uzvunuz olmayabilir, iki ayakla yapılan şeyi tek ayakla yapıyor olabilirsiniz ama başardığınız şey o kadar muazzam ki yapmış olduğunuz iş, bazen başka birinin hayatına dokunabiliyor. O gün o kadar huzurlu uyudum ki anlatamam.”

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

Check Also

Eski İngiliz futbolcu Kevin Campbell, hayatını kaybetti

İngiltere Premier Lig ekipleri Arsenal ve Everton'da forma giyen eski İngiliz futbolcu Kevin Campbell, 54 yaşında hayatını kaybetti.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]