Katar, Dünya Kupası için ulaşımı geliştirdi

Katar, 20 Kasım-18 Aralık tarihlerinde ev sahipliğinde gerçekleştirilecek 2022 Dünya Kupası için ülkeye gelen futbolseverlerin maçlara ve etkinliklere katılımlarını kolaylaştıracak güvenli ve kolay ulaşım hizmetleri sağlamak için çalışıyor.

Katar Bayındırlık İdaresi, ülkedeki hayati öneme sahip yerlerin ve metro istasyonlarının yanı sıra tüm dünya kupası stadyumlarına erişimi kolaylaştıran cadde ağlarını tamamladı.

İdarenin verilerine göre, bu çerçevede 207 köprü, 100’e yakın kavşak ve 143 tünel inşa edildi, stadyumlara ve dünya kupası ile ilgili birçok tesise erişimi kolaylaştırmak için 1180 tabela yerleştirildi. İdareye bağlı Trafik Ağı Kontrol Merkezi, 2022 Dünya Kupası kontrol odası ile koordineli olarak trafiği izleyecek.

Dünya kupası boyunca, öncesinde ve sonrasında ulaşımı kolaylaştırmak için şampiyona otobüslerine ve diğer araçlara hizmet etmek üzere 6 milyon metrekareden fazla park alanı oluşturulduğu kaydedildi.

Katar Haber Ajansı’nın (QNA) haberine göre de kupa için 16’dan fazla köprü, 5 yaya tünelinin yanı sıra tüm stadyumlara bağlı otoyollarda 2 bin 131 kilometrelik yaya ve bisiklet yolu inşa edildi.

Doha metrosu

Katar Demiryolu Şirketi de dünya kupası seyircilerini 3 hattan oluşan Doha metrosu ile karşılama hazırlıklarını da tamamladı. Metro dünya kupası için inşa edilen 5 stadyumla doğrudan bağlantılı olacak, seyircileri diğer 3 stadyuma ulaştırmak için de otobüsler tahsis edilecek. Metro ağı, 37 istasyon ve günün çoğu saatinde çalışan 110 tren ve 18 tramvayı içeriyor.

Tren seferlerinin, 5 dakikadan 165 saniyeye düşürülmesi planlanıyor. Böylece, her hatta 2 buçuk ila 3 dakikada bir tren olacak. Bu da 3 metro hattının kapasitesinin artırılarak iki katına çıkarılmasına olanak verecek.

Doha metro hattının, dünya kupası kapsamında stadyumlara gidecek taraftarlarına yüzde 30 ila 50’sini taşıması bekleniyor.

Öte yandan dünya kupası maçlarını yerinde izlemek isteyenlere başarılı ve konforlu bir ev sahipliği yapabilmek için organizasyon komitesi tarafından geliştirilen “Hayya” kartı ve maç bileti sahipleri, 10 Kasım – 23 Aralık tarihlerinde metro ve tramvay ulaşımından ücretsiz yararlanabilecek.

“Hayya” kartı olmayanlar ise ulaşım için kullanacakları haftalık biletleri tüm istasyonlardan temin edebilecek.

Otobüs filosu

“Karwa” Ulaşım Şirketi ise gün boyunca 80’den fazla güzergahta, 2 bin 300’den fazla otobüsün hizmet vereceğini duyurdu.

Dünya kupası için hazırlanan otobüsler, Uluslararası Hamed ve Doha havalimanlarından konaklama mekanlarına ayrıca metro istasyonları ve stadyumlara ekspres ulaşım hizmeti de sağlayacak.

Ayrıca “Karwa” şirketine ait 3 bin taksi, “Uber” uygulamasına bağlı 11 bin 500 araç ile “Careem” uygulamasına bağlı 3 bin 500 araç dünya kupası kapsamında hizmete hazırlandı.

Yaya yolları

Katar, dünya kupasına hazırlık çalışmaları sadece araçlarla sınırlı kalmıyor.

Başkent Doha’nın merkezinde yer alan “Korniş Caddesi”, bu bölgede düzenlenecek çeşitli etkinliklere hazırlık için 1 Kasım – 19 Aralık tarihlerinde sadece yayalara tahsis edilecek.

Dünya kupası organizatörleri, taraftarlara Korniş etkinliklerine veya Doha’daki El-Bida parkında yapılacak FIFA Festivali’ne katılmak için toplu taşıma araçlarını kullanmalarını tavsiye ediyor.

Taksi, otobüs, Doha metrosunun yanı sıra stadyum veya etkinlik mekanlarının yakınlarındaki otoparklar da dahil olmak üzere tüm ulaşım araçlarında engelliler için de hizmet sunulacak.

20 Kasım – 18 Aralık tarihlerinde 32 takımın katılımıyla düzenlenecek 2022 FIFA Dünya Kupası’na ev sahipliği yapmaya hazırlanan Katar, Orta Doğu’da dünya kupasının yapıldığı ilk Arap ülkesi olacak.

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

Check Also

Trabzonspor, Avrupa’da her ülkede “TS Fan Club” açmayı hedefliyor

Trabzonspor Kulübü Dış İlişkilerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Yahya Karahasan, öncelikle Türklerin yoğun olduğu yerlerden başlayıp Avrupa'da her ülkede TS Fan Club açmayı istediklerini belirtti.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]