Jr. NBA BİDEV Ligi draft ile start aldı

Basketbol için Destek ve Eğitim Vakfı (BİDEV) ile Amerikan Basketbol Ligi (NBA) iş birliğinde gerçekleştirilen Jr. NBA BİDEV Ligi, draft organizasyonuyla başladı.

Darüşşafaka Ayhan Şahenk Spor Salonu’nda gerçekleştirilen basın toplantısına, BİDEV Yönetim Kurulu üyeleri Aytek Gürkan, Eyal Tarablus ve Prof. Dr. Füsun Uysal, NBA Avrupa Başkan Yardımcısı Neal Meyer ve basketbol elçisi Dino Radja katıldı.

Toplantıda açıklamada bulunan Aytek Gürkan, NBA ve BİDEV’in bir araya geldiğini belirterek, “NBA’in sivil toplum örgütü olarak bizi seçmesinden dolayı teşekkür ediyorum. BİDEV’i iki sene önce kurduk. Dayanışma bizim basketbol camiamızın en önemli kısımlarından biri. İçinde eski oyuncular var, antrenörler var, basın var. Bütün emekçileri bir araya getirip sosyal sağlık sıkıntılarını çözmek için çok çaba harcayacak vakıf haline getirdik.” dedi.

Vakıf olarak kısa sürede çok yol kat ettiklerini anlatan Gürkan, “Önümüzdeki sene 100. yılını kutlayacağımız Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyetin yetiştirdiği bu güzel grupla daha çok şey yapmak istiyoruz. Dayanışmanın yanına eğitim koyduk. Basketbolun bize verdiğini çocuklara yaymak istiyoruz. Basketbol hepimize arkadaşlık, takımdaşlık ve bir konuda çaba sarf edeceği alan yarattı. Şimdi bizim bunları çocuklara verme zamanı geldi. Bu nedenle bu organizasyonu yaptık.” ifadelerini kullandı.

Neal Meyer ise Jr. NBA BİDEV Ligi’nin dev bir ailenin yeni bir üyesi olduğuna dikkati çekerek, şunları söyledi:

“Burada olmak büyük bir gurur. BİDEV’le birlikte ligi burada resmen başlatıyor olmaktan büyük heyecan duyuyoruz. Bu yalnızca basketbolla ilgili bir şey değil. Sportmenlikle ilgili, birbirine yardımcı olmakla ilgili, takım çalışmasıyla ilgili, iyi ahlakla ilgili bir şey. Bu organizasyona 2014’te Ortadoğu’da tek bir ülkeyle başladık. Şimdi 30’dan fazla ülkede 111 lig var. Sizler de bunun bir parçasısınız. BİDEV’e teşekkür ediyorum. Bu desteğin önümüzdeki dönemde büyüyerek devam edeceğini düşünüyorum.”

Eyal Tarablus: “Bizim zamanımızda bu hayaldi”

Organizasyonla ilgili bilgi veren Eyal Tarablus ise yeni bir hayallerinin olduğunu vurgulayarak, “Bugün çocukluğumuzda ancak kasetlerle izleyebildiğimiz NBA’yi sistemimizin parçası haline getirmek istiyoruz. Bu çocukların basketbol aşkıyla gerçekleştireceğimize eminim. BİDEV olarak tüm desteği sağlayacağız. Çocukların sosyal ve kültürel faaliyetlere katılması şart. NBA ve BİDEV olarak uzun soluklu iş birliği anlaşması yaptık. Jr. NBA altyapı seviyesinde kız ve erkek çocuklarının yanı sıra koçlar ve veliler basketbol deneyimlerini geliştirmeyi sağlayacak. Daha da önemlisi takım ruhunu, saygıyı geliştirmeye yönelik bir çalışma olacak.” diye konuştu.

NBA’de olduğu gibi iki ayrı lig organizasyonu kurguladıklarını anlatan Tarablus, “Katılan okullar 30 NBA takımından birinin ismini alacak. O takımın formasıyla mücadele edecek. Bizim zamanımızda bu hayaldi. Jr. NBA iki konferans ve altı bölgeye ayrılacak. Sıralamada en üstte yer alacak takımlar play-off’a katılacak. Turnuva 2023 ocak ayında ilk Jr. NBA Şampiyonası ile tamamlanacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Toplantıda açıklamada bulunan Füsun Uysal da böyle bir organizasyonun Türkiye’de olmasının mutluluk verici olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Kadınım, doktorum, anneyim. Bütün bunlara ulaşmamda basketbol oyunun katkısı çok oldu. Sadece ülkemizde değil, bütün kadınların kişisel gelişimlerini tamamlamaları, mesleki anlamda bir yere gelmeleri için biraz daha çaba sarf etmeleri gerekiyor. 12 kız 60 erkek takım var. Genelde de ortalama hep böyle olur. Yüzde 30 kadın temsilciliği olur. Burada önemli olan rakamlar değil, önemli olan size duyulan saygıdır. BİDEV olarak bunu çok gündeme getiriyoruz. Yüzde 30 temsilciliğimiz var ama özgül ağırlığımız yüksek. Bütün olarak çalışıyoruz. Basketbol bir kız çocuğunun Türkiye’de kişisel gelişimini sağlamak ve hayattaki duruşunu tamamlamak için çok şey kazandırıyor. Herkes basketbol yıldızı olmak zorunda değil, kendi hayatınızın yıldızı olun.”

Bir dönem NBA’de forma giyen Hırvat eski basketbolcu Dino Radja ise yaptığı açıklamada, “İstanbul’da en sonunda turist olarak bulunabiliyorum. Bu sayede şehri biraz görme fırsatım oldu. Çocuklar büyük bir sabırsızlıkla draftı bekliyor. Onları fazla bekletmemek adına başarılar diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Organizasyona 21 Kasım’da başlayacak

Organizasyonda İstanbul’da 12 yaş altı ve 10 yaş altı kategorilerinde erkekler, 12 yaş altı kategorisinde kızların katıldığı Jr. NBA BİDEV Ligi draft etkinliğine katılan okulların, lig boyunca ismini ve logosunu taşıyacakları NBA takımları kura ile belirlendi.

Turnuva 21 Kasım’da başlayacak ve 72 takımın katılımıyla 1000’in üzerinde sporcu mücadele edecek. Normal sezon boyunca 200’ün üzerinde maç oynanacak ve ilk sekize kalan takımlar play-off oynamaya hak kazanacak.

Şampiyonun belirleneceği finaller 14-15 Ocak 2023 tarihinde yapılacak.

Ligi şampiyon tamamlayan takımın oyuncuları, şampiyonluk kupasıyla NBA’in geleneksel şampiyonluk yüzüğü ile ödüllendirilecek.

Bu arada NBA’de forma giyen milli basketbolcu Alperen Şengün, video mesajla organizasyonda yer alacak sporculara başarılar diledi.

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

Check Also

CANLI | Fenerbahçe – Beşiktaş

ING Türkiye Kupası yarı final karşılaşmasında Fenerbahçe Beko ile Beşiktaş Emlakjet karşılaşıyor.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]