Fas-Fransa maçı Lübnan’da endişe yarattı

Katar’ın ev sahipliğindeki 2022 FIFA Dünya Kupası’nda Portekiz’i eleyerek yarı finale kalan Fas’ın tarihi başarısını kutlayan Lübnanlı Müslüman gençlerle Hristiyan bir grup arasında yaşanan kavga, acı bir iç savaş tarihine sahip ülkede endişeye neden oldu.

Yerel basında çıkan haberlere ve sosyal medyaya yansıyan görüntülere göre, Fas’ın zaferini kutlamak isteyen ve ellerinde Fas ile Filistin bayrakları bulunan bir grup motosikletli genç, Beyrut’un Hristiyan mahallelerinden Eşrefiye’ye geldi.

Mahallede Noel ağacının yer aldığı Sasin Meydanı’nda duran gençlerden bazılarının tekbir getirmesi üzerine Hristiyan olduğu belirtilen mahalle sakini bir grup tepki gösterdi. Bunun üzerine iki grup arasında başlayan yumruklu tekmeli kavgayı çevrede bulunan askerler ayırmak zorunda kaldı.

Beyrut’un Sünni mahallerinden Tarik el-Cedid’deki bazı aktivistler, sosyal medyadaki paylaşımlarında, kutlama yapan motosikletli grubun “kendilerinden olduğunu ve ellerinde Suriye bayrağı bulunduğu yönündeki bazı iddiaların gerçeği yansıtmadığını” belirtti.

Olay ülkedeki sosyal medya kullanıcıları arasında da gündem oldu. Paylaşımda bulunan bazı Lübnanlılar, “Hristiyan mahallesindeki Noel ağacı önünde tekbir getirerek kutlama yapılmasını provokasyon” olarak nitelerken, bazıları da “insanların her yerde kutlama yapma hakkı olduğunu” vurgulayarak buna tepki gösterdi.

Kimi kullanıcılar ise Eşrefiye’deki Hristiyan gençlerin Fas’ın zaferini kutlamak için mahallelerine gelen motosikletli grubu, “Şii Hizbullah örgütü üyesi zannettiğini” öne sürdü.

Yaşanan bu olay, Hristiyanlar ile Müslümanlar arasında 1975 ile 1990 yılları arasında meydana gelen Lübnan iç savaşının acı hatıralarını yeniden akıllara getirerek endişeye sebep oldu.

Eski başbakandan sükunet çağrısı

Eski Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora, sükunet çağrısında bulunarak başkent Beyrut’u temsil eden milletvekillerinin bir an önce toplanarak gerilimi sonlandırmasını istedi.

Ülkenin içinden geçtiği ekonomik ve milli krizlerin hat safhaya çıktığı bir dönemde yaşanan olayı “rahatsız edici ve şüpheli” olarak nitelen Sinyora, “Tüm Lübnanlıları bir araya getiren tek birleştirici şehir Lübnan’ın başkenti olan Beyrut’tur ve herkes tuzakların, kötü niyetlerin farkında olmalıdır.” ifadesini kullandı.

Eşrefiye Mahallesi’nden milletvekili Cihad Pakraduni de yerel basına göre, “Eşrefiye ne bir boks torbası ne de provokasyonlara ve kabul edilemez faaliyetlere açık bir alandır.” açıklamasında bulundu.

Bu akşam Fas ile Fransa takımları arasında gerçekleşecek futbol maçı sonrası da şehirde Hristiyan ve Müslümanlar arasında gerginlik yaşanmasından endişe duyuluyor.

Kanlı iç savaş döneminde Beyrut, çatışan taraflar, Hristiyanlarla Müslümanlar arasında doğu ve batı olarak ikiye bölünmüştü. İki tarafın kesiştiği ve “temas hattı” şeklinde adlandırılan cadde yıllar boyunca kanlı çatışmalara sahne olmuştu.

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

Check Also

Trabzonspor Kulübü Başkanı Ertuğrul Doğan’dan taraftarlara teşekkür mesajı

Trabzonspor Kulübü Başkanı Ertuğrul Doğan, Beşiktaş ile karşılaşacakları Ziraat Türkiye Kupası final maçı için satışa sunulan biletlere kısa sürede büyük ilgi gösteren taraftarlara teşekkür etti.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]