Dünya şampiyonu cimnastikçi Adem Asil, zirveye giden yolda yaşadığı zorlukları anlattı

ANKARA (AA) – Adem Asil, AA Spor Sohbetleri’nde, Mısır’dan Türkiye’ye geldiğinde yaşadığı zorlukları, dünya şampiyonluğu ve gelecek hedefleriyle ilgili sorulara yanıt verdi.

Mısır’ın İskenderiye kentinde dünyaya geldiğini belirten Adem, cimnastikle 4 yaşında ağabeyi sayesinde tanıştığını söyledi.

Cimnastiğe ilk başlarda sadece eğlenmek için başladığını dile getiren Adem, ağabeyiyle bir süre aynı takımda mücadele ettiklerini aktardı.

Adem, ağabeyinin ciddi bir sakatlık geçirdiğini ve cimnastiği bırakmak zorunda kaldığını vurgulayarak, “O sıralarda, benim de cimnastikteki kariyerim ciddileşmeye başladı. 13-14 yaşlarımda Mısır Milli Takımı’na seçildim. Mısır adına çok büyük başarı elde ettim. Afrika Şampiyonası’nda ve Arap ülkeleri arasındaki turnuvalarda başarılı oldum. Sonra 2017’de Mısır’dan Türkiye’ye gelmeye karar verdim. Çünkü hedefimde daha büyük başarılar kazanmak vardı. Bunun için de en doğru adres cimnastikte yükselen bir yıldız olan Türkiye’ydi. O yüzden buraya gelmeye karar verdim.” diye konuştu.

Türkiye’ye geldikten sonra kurallar gereği ilk iki yıl yarışamadığını ve zor günler geçirdiğini belirten Adem, yarışmalara katıldıktan sonra sürekli podyumda yer aldığını kaydetti.

“Umarım aileme hasretim bir an önce son bulur”

Çocukluğundan beri hep çok çalışmanın başarı getireceğine inandığını vurgulayan Adem, “Mısır Milli Takımı’nda çok değerli başarılar elde ettim ama benim hayalimde çok farklı başarılar vardı. Mesela olimpiyat, dünya ve Avrupa şampiyonalarında kürsünün en üst basamağında olmak. Bunun için de bir aksiyon almam gerekiyordu. Hedefim en iyisi olmaktı. Bunun için de konfor alanımdan çıkmam gerekiyordu.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’ye geldiği süreci anlatan Adem, şunları söyledi:

“Doğup büyüdüğüm yeri terk etmek kolay olmadı. Başaracağımı biliyordum, bu yeni düzene de ayak uydurabileceğimi, şartlar beni ne kadar zorlasa da üstesinden geleceğimi biliyordum. Benim en büyük motivasyonum ileride, yıllar sonra geriye dönüp baktığımda ardımda bırakacağım hikaye. O hikayeyi en iyi haline getirmek için zorluklar da çekeceğim, zorda da kalacağım ama bir şey var, asla pes etmeyeceğim. Ailem hala Mısır’da, özlem elbette var. Sonuçta ben buraya yalnız geldim. Birçok şeyi ardımda bıraktım. Ailem, sevdiklerim, düzenim… Gerçekten başarılı olmak istiyorsanız doğru yerde doğru fedakarlıkları yapmanız gerekiyor. Başarı size hiçbir zaman altın tepside sunulmayacak. Onu gidip sizin almanız ve kendi hikayenizin yazarı olmanız gerekiyor. Ailemle karşılıklı olarak özlem çekiyoruz. Buraya geldiğim günden beri ailemi görmedim. Onları özlüyorum ama hikayem için doğru olanları yapıyorum. Umarım aileme hasretim bir an önce son bulur.”

“Yaptığım serinin madalya getireceğini biliyordum”

İngiltere’nin Liverpool kentinde düzenlenen 51. Artistik Cimnastik Dünya Şampiyonası’nda halka aletinde altın madalya kazandığını hatırlatan Adem, şunları ifade etti:

“Final gününe madalya inancıyla uyandım. Tüm hazırlıklarımı yapmıştım ve serimi sunmak için hazırdım. O gün final saatine kadar kafamda serimi canlandırdım. Nerede ne yapacağımı en ince ayrıntısına kadar kafamda oynadım. Hani futbolcular der ya ‘Dün maçı kafamda oynayarak kazandım’ diye. Ben de ilk önce kafamda kazandım. Hak ettiğimi biliyordum, hata yapma lüksüm yoktu. Hata yapmadığım müddetçe de madalya gelecekti biliyordum. Halka aletine çıktım ve bu yarışma için ne çalıştıysam hepsini gerçekleştirdim. Selamımı vermeden önce madalyanın geldiğini hissettim. Aletten iner inmez sevinçten ağlamaya başladım. İniş anındaki o üç saniye tüm yaşadığım zorluklar, ailemden uzak kaldığım günler gözümün önünden geçti. Yaptığım serinin madalya getireceğini biliyordum. Şimdi anlatırken bile tüylerim diken diken oluyor. Son sonuçlar açıklandığında zirvede ben vardım. Harika bir histi. Kelimelerle anlatamayacağım kadar harika. Hani hep çok çalışma, fedakarlık diyorum ya, işte onların karşılığını aldığım bir andı. İnsan emeklerinin karşılığını aldığında daha fazlası için daha çok motive oluyor. Bu madalyayı tüm ülkemize, aileme ve o küçük çocuğa, hayalleri için her zaman çok çalışan ve fedakarlıklar yapan o çocuğa armağan ettim. Yanımda olan herkese çok teşekkür ediyorum.”

‘Abdelrahman Elgamal’ isminin nasıl ‘Adem Asil’ olduğunu anlattı

Adem Asil, bundan sonraki hedefinin her zamanki gibi Türkiye’yi en iyi şekilde temsil etmek olduğunu belirterek, “Ben kendi hikayemin yeni bölümünün henüz ilk sayfalarını yazıyorum. Tokyo’da olimpiyat madalyasını kaçırdım ama Liverpool’da dünya şampiyonu oldum. Sırada olimpiyat madalyası ve Avrupa şampiyonlukları var. İlk olarak, 2023 yılında Antalya’da gerçekleşecek Avrupa Şampiyonası’nda koleksiyonuma Avrupa şampiyonluğu eklemek ve dünya şampiyonu unvanımı korumak istiyorum.” açıklamasını yaptı.

Mısır’da yaşarken isminin “Abdelrahman Elgamal” olduğunu anımsatan Adem Asil, Türkiye’ye geldikten sonra ismini değiştirmek istediğini vurgulayarak, “Ülke değiştirdim, kendi karakterimi ve fikrimi değiştirdiğim için bambaşka biri olmak istiyordum. İsmimin ‘Adem Asil’ olmasını istedim. Bu konuda da mutluyum. Şu an bu ismi herkes tanıyor.” diye konuştu.

Adem Asil, Türk kültürüne alıştığını ama merakının geçmediğini kaydederek, “Yemek yapmayı çok bilmiyorum. Mısır’daki yemeklere benzediği için Türk yemeklerini çok seviyorum, çok lezzetli. Kahvaltıda da olmazsa olmazım yumurtadır. Yumurta olmadığı zaman o kahvaltı, kahvaltı değildir.” ifadelerini kullandı.

Muhabir: Muhammed Boztepe

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

Check Also

Mavericks, NBA final serisinde durumu 3-1’e getirdi

Amerikan Basketbol Ligi (NBA) finalinde Boston Celtics'i 122-84 yenen Dallas Mavericks, seriyi 3-1'e getirdi.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]