Dünya Kupası’nın eğlenceli yüzü: Maskotlar

İSTANBUL (AA) – FIFA tarafından ilk kez 1930 yılında Uruguay’da düzenlenen Dünya Kupası için ilk resmi maskot, 1966’da oluşturuldu. İngiltere 1966 için belirlenen maskot, “World Cup Willie” adlı bir aslandı.

ABD 1994’ün maskotu, “Striker” adlı sevimli bir köpek oldu. Fransa 1998’in maskotu, “Footix” isimli, kırmızı ibikli bir horoz olarak hafızalarda yer etti. Almanya 2006’nın maskotu da “Goleo VI” adlı bir başka aslan oldu.

Katar’da düzenlenecek 2022 FIFA Dünya Kupası’nda bu alışkanlığın dışına çıkıldı. Maskot olarak hayvan figürü yerine Katar’ın geleneksel beyaz kıyafetinden yaratılan “La’eeb” isimli uçan bir karakter seçildi.

“La’eeb”

Katar 2022 maskotuna, “süper yetenekli oyuncu” anlamındaki Arapça bir kelime olan La’eeb ismi verildi.

FIFA’nın internet sitesinde maskotun tanıtımı şöyle yapıldı:

“Herkes, maceracı, eğlenceli ve meraklı La’eeb’in neye benzediğini yorumlamaya davetli. La’eeb, insanları ‘şimdi her şeydir’ sözüne inanmaya teşvik ediyor. La’eeb genç ruhuyla tanınacak, gittiği her yere neşe ve güven yayacak. La’eeb, turnuva maskotlarının yaşadığı paralel bir dünyadan geliyor. Fikirlerin ve yaratıcılığın, karakterlerin temelini oluşturan bir dünya. Turnuva boyunca La’eeb, genç futbolseverlere ilham verip tezahürat yaparak her yerde olacak.”

“Fuleco” ve “Zabivaka”

Brezilya 2014’ün maskotu, Fuleco ismi verilen ülkeye özgü bir hayvan türü 3 bantlı armadillo oldu.

Fuleco’nun ismi için futbol ve ekoloji kelimelerinden esinlenildi. Fuleco’nun üzerindeki mavi kabuk, masmavi gökyüzünü simgeledi. Maskotun çim sahadan esinlenerek tasarlanan yeşil şortunun üzerine giydiği beyaz tişörtte, “Brasil 2014” ifadesi yer aldı. Fuleco, elindeki futbol topuyla arkadaşlarına maharetlerini sergiledi.

Rusya 2018’de kahverengi ve beyaz kürklü bir Avrasya kurdu, maskot olarak tercih edildi. Zabivaka adı verilen maskot, Rusya bayrağının renkleri beyaz, mavi ve kırmızıdan oluşan tişört ve şort giydi. Turuncu koruma gözlüğü takan maskotun tişörtünde “Russia 2018” yazısına yer verildi.

“Willie”, “Striker”, “Footix”, “Goleo VI”, “Zakumi”

İngiltere 1966 için tasarlanan “World Cup Willie”, kupa tarihinin ilk maskotu oldu.

Uzun yeleli Willie, İngiltere bayrağından yapılmış, üzerinde “Dünya Kupası” yazan bir forma giydi.

ABD 1994’ün maskotu da Willie gibi bir hayvandı. Çizgi film karakterlerini andıran bir köpek olan Striker, üzerinde ABD bayrağının renklerini taşıdığı şort ve tişört giydi. Futbol topuna sol ayağını dayayarak poz veren maskotun formasında “ABD 1994” yazısı yer aldı.

Fransa 1998’de de hayvan maskot geleneği devam etti. Kırmızı ibikli, sarı gagalı ve mavi tüylü horoz Footix, sağ elinde tuttuğu futbol topuyla gülümsüyordu.

Almanya 2006’nın maskotu Goleo VI, tıpkı Willie gibi bir aslandı. Elinde konuşan topu “Pille” ile dolaşan Goleo, 1950 ve 1970’lerde Almanya Milli Takımı’nın kullandığı gibi yakası ve kol kenarları siyah, forma numarası 06 olan, beyaz forma ile siyah krampon giydi.

2010 yılında Güney Afrika’da düzenlenen Dünya Kupası’nın resmi maskotu ise “futbol sahasında kamufle olmak amacıyla saçlarını yeşile boyayan”, maceraperest Afrika leoparı Zakumi oldu. Bu sevimli maskotun adı, Güney Afrika’nın uluslararası plaka işareti “ZA” ile 2010 yılına atıfta bulunmak amacıyla birçok yerli dilinde “10” anlamına gelen “Kumi” ifadelerinin yan yana getirilmesiyle oluştu.

Diğer maskotlar

Dünya Kupası’nda kullanılan diğer maskotlar, Meksika 1970’te kafasında Meksika şapkasıyla “Juanito” adlı bir çocuk, Batı Almanya 1974’te “Tip ve Tap” adlı Alman kardeşler, Arjantin 1978’de küçük futbolcu “Gauchito” oldu.

İspanya 1982’de “Naranjito” isimli, gülümseyen bir portakal, maskot olarak kullanıldı.

Meksika 1986’nın maskotu, Meksika mutfağının vazgeçilmezlerinden, acı biber “Pique” idi. Bu sevimli biberin elinde bir top, kafasında da boyundan büyük bir Meksika şapkası bulunuyordu.

İtalya 1990’ın maskotu, “Ciao” ise kafası toptan, vücudu İtalya bayrağının rengindeki küplerden yapılmış bir insan figürüydü.

Güney Kore-Japonya 2002’nin maskotu için de 3 dijital karakter seçildi. “Ato, Kaz, ve Nik” isimleri verilen karakterler, turuncu, mor ve mavi renkleriyle futbolseverlerin karşısına çıktı.

Muhabir: Mutlu Demirtaştan

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

Check Also

Trabzonspor Kulübü Başkanı Ertuğrul Doğan’dan taraftarlara teşekkür mesajı

Trabzonspor Kulübü Başkanı Ertuğrul Doğan, Beşiktaş ile karşılaşacakları Ziraat Türkiye Kupası final maçı için satışa sunulan biletlere kısa sürede büyük ilgi gösteren taraftarlara teşekkür etti.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]