Dünya Kupası tarihinde mevkilerine göre en iyi 11’ler: Savunma

İSTANBUL (AA) – 2022 FIFA Dünya Kupası, 20 Kasım-18 Aralık tarihlerinde Katar’ın ev sahipliğinde düzenlenecek.

Batı Almanya’nın “İmparator” lakaplı savunmacısı Franz Beckenbauer ve İngiltere’nin unutulmaz kaptanlarından Bobby Moore, lider taraflarıyla ön plana çıkarken 4’er kez Dünya Kupası sahnesinde yer alan İtalya’nın kaptanları Paolo Maldini ve Fabio Cannavaro, istikrarlarıyla dikkati çekti.

Dünya Kupası tarihinde aktif isimler dışında akıllarda yer eden savunma oyuncularından oluşan en iyi 11 şöyle:

Nilton Santos (Brezilya):

1954, 1958 ve 1962 Dünya Kupalarında Brezilya Milli Takımı’nın yıldızı Nilton Santos’un ismi, 1958’de “FIFA Dünya Kupası All-Star Takımı”nda ve 1998’de “20. Yüzyılın Dünya Takımı”nda yer aldı.

1954 Dünya Kupası’nda Brezilya’nın sürpriz 4-2-4 dizilişinin avantajını kullanan sol bek, hızı ve futbol yeteneğiyle tanındı. Brezilya’nın ilk dünya şampiyonluğunu kazandığı 1958 yılında, Santos 33 yaşındaydı.

Cafu (Brezilya):

İstikrarlı performansıyla futbol dünyasında uzun yıllar boyunca adından söz ettiren Cafu, 2002 Güney Kore-Japonya’da kaptanlığını yaptığı Brezilya Milli Takımı ile Dünya Kupası zaferi yaşadı.

Cafu, savunmadaki başarısının yanında hücum anlamında da sağ kanadı en iyi kullanan futbolcular arasında yer alıyor. 1994, 1998, 2002 ve 2006 yıllarında olmak üzere 4 defa Dünya Kupası’nda boy gösteren Cafu, turnuva tarihinde 20 ve üzerinde maça çıkan az sayıda futbolcu arasında bulunuyor.

Giacinto Facchetti (İtalya):

1966, 1970 ve 1974 Dünya Kupalarına katılan İtalyan futbolcu Giacinto Facchetti, özellikle 1960’larda İtalya liginin kilit oyuncularından biriydi. 1970 Dünya Kupası’nda takım kaptanlığına yükselen Facchetti, yüksek savunma yeteneğiyle dikkatleri her zaman üzerine çekti.

Bobby Moore (İngiltere):

1966 Dünya Kupası’nda şampiyon olan İngiltere Milli Takımı’nın kaptanı Bobby Moore, zamanın yıldız futbolcularından Bobby Charlton tarafından, “Tehlikenin geleceği yeri hisseder ve onu hemen bertaraf ederdi.” ifadeleriyle betimlenmişti. Takım arkadaşlarına esin kaynağı olması ve rakiplerini demoralize etmesiyle nam salan Moore, 108 kez milli formayı giydikten sonra 1973’te milli takıma veda etti. Moore, 1962, 1966 ve 1970 olmak üzere üç Dünya Kupası’nda mücadele etti.

Franz Beckenbauer (Batı Almanya):

O zamanki Batı Almanya takımıyla bir şampiyonluk, bir ikincilik, bir de yarı final gören, “İmparator (Der Kaiser)” lakaplı Franz Beckenbauer, fevkalade bir futbol yeteneğine sahip olmasa da büyük bir liderdi. Her şeyden önce futbolun “kazanmak” kısmıyla ilgilenen Beckenbauer, “başarmak için doğmuş” bir insan profili çizmişti. Beckenbauer, 1966, 1970 ve 1974’te Batı Almanya formasıyla üç defa Dünya Kupası’nda boy gösterdi.

Roberto Carlos (Brezilya):

Futbolculuk döneminde Türkiye’de Fenerbahçe forması giyen, ilk ciddi teknik adamlık kariyerine Sivasspor’da başlayan Brezilyalı Roberto Carlos, futbol dünyasında sol bek dendiğinde ilk akla gelen isim olma özelliğini taşıyor.

Savunmadaki performansının yanı sıra hızı ve sert şutlarıyla hafızalarda yer eden Roberto Carlos, Güney Kore-Japonya ortaklığında düzenlenen 2002 yılındaki turnuvada Brezilya’nın şampiyonluğunun bir parçasıydı. 1998, 2002 ve 2006 yıllarında üç kez Dünya Kupası deneyimi yaşayan başarılı futbolcu, 17 karşılaşmayla en fazla maça çıkan oyuncular sıralamasında da üst sıralarda bulunuyor.

Daniel Passarella (Arjantin):

Diğer büyük savunma oyuncuları gibi liderlik özelliği bulunan ve golcü kimliğiyle ön plana çıkan Daniel Passarella, ülkesi için çıktığı 70 maçta 22 gol kaydetti.

Tıpkı Beckenbauer gibi “İmparator” lakabıyla anılan Passarella da bir libero oyuncusuydu. 1974’teki turnuvada forma giyen ve 1978’de kupayı kaldıran ilk Arjantin takımında yer alan futbolcu, “Kupayı elinize aldığınızda hiçbir şey hissetmiyorsunuz.” sözleriyle hafızalara kazınmıştı.

Ancak Passarella, 1986 Dünya Kupası’nda şampiyonluğa ulaşan takımda, hastalığının yanı sıra Diego Armando Maradona ve Carlos Bilardo ile yaşadığı anlaşmazlık nedeniyle yer almamış, onun yerine Jose Luis Brown forma giymişti.

Gaetano Scirea (İtalya):

Maradona tarafından “centilmen ve büyük rakip” olarak tanımlanan İtalyan libero Scirea, 16 yıllık kariyeri boyunca tek bir sarı veya kırmızı kart görmedi.

Yeteneğiyle ve nezaketiyle gönüllerde taht kuran Scirea, İtalya’nın 1982 Dünya Kupası’ndaki başarısının iskelet kadrosunu oluşturdu. 36 yaşında trafik kazasında hayatını kaybeden İtalyan futbolcu, 1978, 1982 ve 1986 yıllarında olmak üzere üç defa Dünya Kupası organizasyonlarında yer aldı.

Franco Baresi (İtalya):

Futbol tarihinin en büyük savunma oyuncularından Franco Baresi, kulüp bazında futbol kariyerinin tamamını Milan’da geçirdi.

İki kez (1990 ve 1994) Dünya Kupası’nda yer alan Baresi, tekniği ve oyunu okuyabilme yeteneğiyle İtalya ve futbol dünyasının unutulmaz isimlerinden biri haline geldi.

Paolo Maldini (İtalya):

Milan’ın eski kaptanlarından Cesare Maldini’nin oğlu Paolo, tüm zamanların en iyilerinden biri kabul edildi.

Manchester United’ın eski teknik direktörü Sir Alex Ferguson, 4 Dünya Kupası’nda forma giyen Paolo Maldini’yi Lionel Messi, Kaka ve Zinedine Zidane ile karşılaştırmış ve “Hiç şüphesiz, benim favorim Paolo Maldini. Rekabet ruhu ve sporculuğuyla dünyanın en iyi tekniğine sahip olmasa bile Milano takımlarını etkilemiştir.” ifadesini kullanmıştı. Maldini, 1990, 1994, 1998 ve 2002’de İtalya formasıyla Dünya Kupası’nda mücadele etti.

Fabio Cannavaro (İtalya):

İtalya’nın en çok milli olan ikinci oyuncusu ve FIFA tarafından yılın futbolcusu seçilen tek savunma oyuncusu Fabio Cannavaro, 1998, 2002, 2006 ve 2010’da olmak üzere 4 kez Dünya Kupası’na katıldı.

Bir stopere göre uzun olmamasına karşın etkileyici sıçrayışlarıyla bilinen Cannavaro, hava toplarındaki hakimiyetiyle dikkati çekti. Karl-Heinz Rummenigge, İtalya’nın şampiyon olduğu 2006 Dünya Kupası’ndan sonra takım kaptanı Cannavaro için “Dünya Kupası’nı hemen hemen kendi başına kazandı.” yorumunu yapmıştı.

Muhabir: Mutlu Demirtaştan

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

Check Also

TFF, Trendyol Süper Lig’in 33. haftasındaki VAR kayıtlarını paylaştı

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), Trendyol Süper Lig'in 33. haftasındaki VAR kayıtlarını açıklarken EMS Yapı Sivasspor-Fenerbahçe maçında yaşanan penaltı pozisyonunun kaydını da yayımladı.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]