Bedensel engelli sporcular başarılı bir yılı geride bıraktı

ANKARA (AA) – Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonundan (TBESF) alınan bilgiye göre, milliler 2022 yılında uluslararası organizasyonlarda 117 altın, 108 gümüş ve 86 bronz madalya elde etti.

İstanbul’da düzenlenen Dünya Kupası’nın finalinde Angola’yı 4-1 yenen Ampute Futbol Milli Takımı, şampiyon oldu.

Daha önce iki kez Avrupa şampiyonluğu kupasını kazanan Ampute Milli Takımı, böylece ilk dünya şampiyonluğunu elde ederek tarihi bir başarıya imza attı.

Kübra Korkut tarihe geçti

İspanya’nın Granada kentinde yapılan Para Masa Tenisi Dünya Şampiyonası’nda tek kadınlar sınıf 7 finalinde Hollandalı Kelly Van Zon’u 3-1’le geçen Kübra Korkut, Türkiye adına bir ilki başardı.

Kübra, Para Masa Tenisi Dünya Şampiyonası tarihinde altın madalya kazanan ilk Türk kadın sporcu oldu. Para Masa Tenisi Milli Takımı, organizasyonu 1 altın, 1 gümüş ve 7 bronz madalya olmak üzere 9 madalyayla tamamladı.

Okçulukta takım halinde dünya ikinciliği

Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai kentindeki Para Okçuluk Dünya Şampiyonası’nda 3 altın ve 3 gümüş madalya alan Türkiye, madalya sıralamasında ikinci basamakta yer aldı.

Milli okçular, İtalya’daki Avrupa Şampiyonası’nda da dörder altın, gümüş ve bronz olmak üzere 12 madalya kazandı.

Para Bilek Güreşi Avrupa Şampiyonası’nda mücadele eden milli sporcular ise Romanya’dan 13’ü altın toplam 17 madalyayla döndü.

Sümeyye Boyacı dünya şampiyonu

Portekiz’in ev sahipliği yaptığı Para Yüzme Dünya Şampiyonası’nda mili sporculardan Sümeyye Boyacı 50 metre sırtüstü S5 kategorisinde altın madalyaya ulaşırken, Sevilay Öztürk iki gümüş, Koral Berkin Kutlu ise iki bronz madalya aldı.

Para atıcılıkta da milli sporcu Aysel Özgan ile Ayşegül Pehlivanlar-Cevat Karagöl ikilisi, Birleşik Arap Emirlikleri’nde dünya şampiyonluğu sevinci yaşadı.

Konya’da düzenlenen 5. İslami Dayanışma Oyunları’na yüzme, masa tenisi, okçuluk ve atletizm branşlarında katılan TBESF, 4 branşta 26 altın, 19 gümüş ve 12 bronz olmak üzere toplam 57 madalya kazandı. TBESF, oyunlarda en fazla madalya kazanan paralimpik spor federasyonu oldu.

TBESF Başkanı Ergezen 2022’yi değerlendirdi

TBESF Başkanı Muaz Ergezen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yeni yılda daha fazla insanın hayatına dokunmak istediklerini belirterek, “Federasyon olarak çok ciddi bir spor altyapısına ve alanında uzman kadroya sahibiz. Her engelli bireyimizin, engel derecesine göre mutlaka ilgileneceği ve yapacağı bir spor branşımız var.” dedi.

Başarılı bir yıl geçirdiklerini vurgulayan Ergezen, “2022 yılında federasyon olarak unutulmaz başarılara imza attık. Bu sene sporcularımız 117 kez uluslararası organizasyonlarda İstiklal Marşı’mızı dinletti. Bir spor federasyonu olarak sportif başarıyı öncelediğimiz düşünülebilir ancak önceliğimiz, farkındalığı artırmak, yeni sporcular kazanmak, sporcularımızın hayatlarını kolaylaştırmak, onların gelişim ve katılım süreçlerini gözlemleyerek desteklemektir.” diye konuştu.

Muaz Ergezen, Ampute Futbol Milli Takımı’nın dünya şampiyonu olduğunu hatırlatarak, şunları kaydetti:

“Sayın Cumhurbaşkanımızın büyük destekleriyle Ampute Futbol Dünya Kupası ülkemizde, İstanbul’da düzenlendi. Türkiye Futbol Federasyonu ve büyük takımlarımız bizlere statlarını açtı. Yoğun taraftar desteğiyle müzemizde tek eksiğimiz olan kupayı kazandık. Zirveye çıktığımız bu yolda zirvede kalmak da çok önemli. Ampute futbol sürekli gelişen, üstüne koyarak ilerleyen bir branş. Göreve geldiğimizden bu yana daha güçlü bir Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu için çalıştık. Yıl boyunca sporcu kardeşlerimiz çıktıkları her yarışmada ilham kaynağı oldular. Yeni dönemde altyapı çalışmalarımızın sonuçlarını göreceğiz. Kazandığımız madalyalar ile görünürlüğümüz daha da arttı. 2023’te de sene boyunca başarılarımıza başarı katarak devam edeceğiz.”

Muhabir: Halil İbrahim Avşar

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

Check Also

Mavericks, NBA final serisinde durumu 3-1’e getirdi

Amerikan Basketbol Ligi (NBA) finalinde Boston Celtics'i 122-84 yenen Dallas Mavericks, seriyi 3-1'e getirdi.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]