Başpehlivanlar er meydanında güreşçi sayısının düşürülmesinden yana

KIRKLARELİ (AA) – Kırkpınar’ın altın kemerli başpehlivanlarından Recep Kara, AA muhabirine, Kırkpınar’da artan güreşçi sayısı için yeni kriterler getirilmesi gerektiğini söyledi.

Kırkpınar’da her zaman kaliteden yana olduğunu vurgulayan Kara, her güreşçinin Kırkpınar’da güreşmek istediğini dile getirdi.

Bundan dolayı da güreşçi sayısının her geçen gün arttığını ifade eden Kara, “Kırkpınar güreşleri önemli. Her pehlivan Kırkpınar’da güreşmek ister. Orada belli bir kalite olmasından yanayım çünkü Ali Gürbüz, Recep Kara, Orhan Okulu, Şaban Yılmaz gibi altın kemer almış üst düzey pehlivanlar var ama bazen bazı arkadaşlar antrenmanını bırakmış, çalışmamış, fiziksel olarak yeterli değil, çıkıyor ve sana düşebiliyor. Bazen bu eşleşmeler orantısız oluyor. Denk olmuyor, o rekabeti dengelemek gerekiyor. Altın kemerli pehlivanla güreşen rakibin öyle 2 dakikada, 3 dakikada yenilmemesi gerekiyor. Ona 20 dakika, 30 dakika diş bilemesi lazım, direnç göstermesi lazım. Müsabakalara kaliteli, yeterliliği olan sporcuların katılmasında fayda var. Böyle olursa seyir zevki de artar.” diye konuştu.

Balaban: “Gereksiz kalabalık var”

Başpehlivan İsmail Balaban da Kırkpınar’da güreşçi sayısının çok fazla olduğunu belirtti.

Acilen güreşçi sayısının azaltılması için yeni kriterler getirilmesi gerektiğini anlatan Balaban, “Mesela küçük ortada adam geliyor hayatında hiç güreş yapmamış lisans çıkarıyor. Sırf Kırkpınar’da güreşmek, anı, hatıra olması için lisans çıkarıp küçük orta boyda güreşenler var. Gereksiz kalabalık var. Bunun engellenmesi anlamında kesinlikle bir adım atılması lazım.” ifadelerini kullandı.

Balaban, başpehlivanlık müsabakalarında uygulanan 40 yaş sınırına benzer tedbirlerin alt boylara da getirilmesi gerektiğini söyledi.

Güreşçi sayısının azaltılmasıyla kalitenin daha da yükseleceğini aktaran Balaban, şunları kaydetti:

“Kırkpınar’da yanılmıyorsam başpehlivan kategorisinde güreşen 55 güreşçi var. Baktığınız zaman çok kalabalık bence, fazla olarak görüyorum. Herkesin hak etmiş olduğu da bir şey var. Onlar da güreşmek istiyor. Başaltından başpehlivanlığa 4 kişi değil de 2 kişi alınabilir, bu da sayının düşmesine yardımcı olur. Bu sayı 2’ye düştüğü zaman sayı azalacaktır.”

Okulu: “Alt boylara da yaş sınırı getirilmeli”

Başpehlivan Orhan Okulu, güreşlerde alt boylara da yaş sınırı getirilmesi gerektiğini ifade etti.

Okulu, “Sporcu antrenman yapmadan sahaya çıkıyor. Alt boylara da yaş sınırı getirilmeli. Kırkpınar’da yaş sınırı başpehlivanlıkta 40, altın kemerli pehlivanlarda 45, bence bu normal.” diye konuştu.

Atlı: “Sayının çokluğu tabii insanı zorluyor”

Başpehlivanlardan Fatih Atlı, Kırkpınar’da güreşçi sayısının fazla olduğunu düşünen pehlivanlardan.

Güreşçi sayısının kontrolsüz artmaması gerektiğini anlatan Atlı, “Yağlı güreş, insanüstü efor isteyen bir spor. Ne kadar şartlarımız zorlaşırsa biz de o kadar performans gösteririz.” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’de 60-70 başpehlivanın olduğunu belirten Atlı, bu güreşçilerin hepsinin hak ederek bulunduğu noktaya geldiğini kaydetti.

Atlı, “Sayının çokluğu tabii insanı zorluyor fakat hak edeni, hak etmeyeni bence iyi şekilde ayırmak lazım. Bu da performansla ayrılabilir. Performansı iyi olan, kendini iyi hisseden, fiziksel olarak şartları iyi olan sporcunun bence güreşe devam etmesi gerekiyor. Mesela Ali Gürbüz bugün 35 yaşında 4 kez kemer almış, sen bu adama ‘Hadi güreşi bırak’ nasıl diyeceksin? Bence performansını kendi görüp, kendi karar vermesi gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Muhabir: Özgün Tiran

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

Check Also

Eski İngiliz futbolcu Kevin Campbell, hayatını kaybetti

İngiltere Premier Lig ekipleri Arsenal ve Everton'da forma giyen eski İngiliz futbolcu Kevin Campbell, 54 yaşında hayatını kaybetti.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]