Arap ülkelerinin Dünya Kupası serüveni

Futbolda 2022 FIFA Dünya Kupası’na ev sahipliği yapacak Katar’ın dahil olmasıyla, turnuva tarihinde yer alan Arap ülkelerinin sayısı 9’a yükseldi.

Turnuvada bugüne kadar Arap dünyasından Fas, Suudi Arabistan, Tunus, Mısır, Cezayir, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt ve Irak mücadele etti.

Tarihte ilk kez bir Arap ülkesinde Dünya Kupası düzenlenecek. 2022 Dünya Kupası’nda Arap ülkelerinden Katar, Suudi Arabistan, Fas ve Tunus yer alacak.

Fas, Suudi Arabistan ve Tunus

Arap ülkeleri içinde Dünya Kupası’na en çok katılanlar Fas, Suudi Arabistan ve Tunus oldu.

Bugüne dek turnuvada 5’er kez mücadele eden söz konusu üç ülke, 2022 Dünya Kupası’nda da yer alarak bu rakamı 6’ya çıkardı.

Cezayir 4, Mısır 3, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, Irak ve Katar ise birer kez organizasyonda yer aldı.

Arap ülkelerinin dahil olduğu Dünya Kupaları şunlar:

Fas (6): 1970, 1986, 1994, 1998, 2018, 2022.

Suudi Arabistan (6): 1994, 1998, 2002, 2006, 2018, 2022.

Tunus (6): 1978, 1998, 2002, 2006, 2018, 2022.

Cezayir (4): 1982, 1986, 2010, 2014.

Mısır (3): 1934, 1990, 2018.

Birleşik Arap Emirlikleri (1): 1990.

Kuveyt (1): 1982.

Irak (1): 1986.

Katar (1): 2022.

İlk katılan Mısır

Arap ülkeleri içinde Dünya Kupası’na katılan ilk ülke, Mısır oldu.

Mısır, 1934’te İtalya’da düzenlenen Dünya Kupası’nda mücadele etti. Sonrasında 56 yıl boyunca turnuvaya katılamayan Mısırlılar, 1990 ve 2018’de de organizasyonda boy gösterdi.

Sadece 3 ülke ilk turu geçti

Dünya Kupası’na katılan Arap ülkeleri içinde sadece Fas, Suudi Arabistan ve Cezayir, ilk tur grup maçlarını geçerek ikinci tura kaldı.

Fas, 1986 Dünya Kupası’nda İngiltere, Polonya ve Portekiz’in önünde grubunu lider tamamladı. Kuzey Afrika ülkesi, son 16 maçında ise Batı Almanya karşısında sahadan 1-0 yenik ayrılıp elendi.

Suudi Arabistan, 1994 Dünya Kupası’nda Hollanda, Belçika ve Fas’ın bulunduğu grubu ikinci sırada tamamlayıp üst tura çıktı. Suudi Arabistan, ikinci turda İsveç karşısında sahadan 3-1 mağlup ayrılıp turnuvaya veda etti.

Cezayir de 2014 Dünya Kupası’nda Belçika, Rusya ve Güney Kore ile mücadele ettiği grupta ikinci sırayı alıp son 16 turuna kaldı. Cezayir, bu turda şampiyon Almanya’ya uzatma devrelerinde 2-1 mağlup oldu.

76 maç yaptılar

Bugüne dek Dünya Kupası’na katılan 8 Arap ülkesi, 76 maça çıktı.

Bu 76 maçın 10’undan galip ayrılan Arap ülke milli takımları, 49 defa yenildi, 17 kez de berabere kaldı. Arap takımları 61 gol attı, kalesinde 138 gol gördü.

En çok maç yapanlar Fas ve Suudi Arabistan

Dünya Kupası’nda en çok maç yapan Arap ülkeleri, Fas ve Suudi Arabistan oldu.

İki ülke milli takımları 16’şar maça çıktı, Tunus ise 15 karşılaşmada yer aldı.

Cezayir, Fas, Suudi Arabistan ve Tunus kupada galibiyet aldı. Mısır, Kuveyt, Irak ve Birleşik Arap Emirlikleri ise galibiyetle tanışamadı.

Irak ve Birleşik Arap Emirlikleri, Dünya Kupası’nda puan almayı da başaramadı.

Arap ülkelerinin performansı

Arap ülkelerinin Dünya Kupası performansı şöyle:

Ülke

O

G

B

M

A

Y

P

1.Cezayir

13

3

3

7

13

19

12

2. Fas

16

2

5

9

14

22

11

3. Suudi Arabistan

16

3

2

11

11

39

11

4. Tunus

15

2

4

9

13

25

10

5. Mısır

7

0

2

5

5

12

2

6. Kuveyt

3

0

1

2

2

6

1

7. Irak

3

0

0

3

1

4

0

8. B.Arap Emirlikleri

3

0

0

3

2

11

0

TOPLAM

76

10

17

49

61

138

47

En golcüsü Sami Al Jaber

Arap ülkeleri milli takımlarının Dünya Kupası’ndaki en golcü futbolcusu, 3 golle Suudi Arabistanlı Sami Al-Jaber.

Cezayir’den Salah Assad, Abdelmoumene Djabou, Islam Slimani, Mısır’dan Abdulrahman Fawzi, Muhammed Salah, Suudi Arabistan’dan Fuad Amin, Fas’tan Salaheddine Bassir, Abdeljalil Hadda, Abderrazak Khairi ve Tunus’tan Wahbi Khazri ise ikişer gol kaydetti.

 

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

Check Also

TFF, Trendyol Süper Lig’in 33. haftasındaki VAR kayıtlarını paylaştı

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), Trendyol Süper Lig'in 33. haftasındaki VAR kayıtlarını açıklarken EMS Yapı Sivasspor-Fenerbahçe maçında yaşanan penaltı pozisyonunun kaydını da yayımladı.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]