Afrika’nın sporda parlayan ülkesi: Fas

ANKARA (AA) – Dünya Kupası tarihinde yarı finale yükselen Afrika Kıtası’nın ilk ülkesi olmayı başaran Fas, futbol başta olmak üzere elde ettiği sportif başarılarla adından söz ettirdi.

Afrika Kıtası’nda milli takım düzeyinde ve kulüpler bazında başarılı bir grafik sergileyen Fas, spordaki başarısını üst seviyelere çıkarabilmek için çalışmalar yapıyor.

Spora ciddi yatırım yapan Fas hükümeti, ülkenin spor adamlarının dünya federasyonlarının yönetimlerinde yer almaları için destek veriyor.

Fas’ın 2022 yılında futboldaki başarısı

Katar 2022 FIFA Dünya Kupası’nda 4. sırada yer alması, Fas’ın 2022’deki en önemli başarısı olarak dikkati çekiyor.

Mayıs 2022’de Fas’ın Vidad futbol takımı, Kazablanka’daki final maçında Mısır’ın El-Ehli takımını 2-0 mağlup ederek Şampiyon Kulüpler Kupası’nı elde etti.

Fas’ın bir başka futbol kulübü RS Berkane, Güney Afrika’dan Orlando Pirates’i normal süresi 0-0, uzatma bölümü 1-1 biten maçta finalde penaltılarda 5-4 üstünlük sağlayarak Afrika Konfederasyon Kupası’nı kazandı.

Eylül 2022’de RS Berkane, başkent Rabat’ta oynanan maçta Vidad’ı 2-0 mağlup ederek Afrika Süper Kupası’nı kazandı.

Fas Milli Futbol Takımı, 2022’de Arap Kupası’nı ve Kıta Ligi şampiyonluğunu kazandı.

Fas Kadın Milli Futbol Takımı da Afrika Uluslar Kupası’nda ikinci oldu.

FAR Rabat Kadın Futbol Kulübü, 2022’re ilk kez Afrika Kadınlar Şampiyonlar Ligi kupasını kazandı.

Fas’ın 17 Yaş Altı Futbol Milli Takımı, Arap Kupası’nda ikinci, 18 Yaş Altı Milli Takımı da Akdeniz Oyunları’nda üçüncü sırada yer aldı.

Faslı sporcuların futbolun dışındaki branşlarda mücadelesi

Konya’da 9-18 Ağustos 2022 tarihlerinde düzenlenen İslami Dayanışma Oyunları’nda Faslı sporcular, 13 altın, 14 bronz ve 34 bronz olmak üzere toplam 61 madalya elde etti. Fas oyunları genel klasmanda altıncı sırada tamamladı.

Fas, Cezayir’in Oran kentinde düzenlenen 2022 Akdeniz Oyunları’nda ise çeşitli spor dallarında 3’ü altın olmak üzere 33 madalya kazanarak 14. sırada yer aldı.

Atletizmde Sufyan El-Bakali, Dünya Atletizm Şampiyonası’nda 3000 metre engelli koşuda altın madalya kazandı.

Faslı spor adamları dünya federasyonlarının yönetimine girdi

Afrika ülkesi Fas’ta spor adamları dünya federasyonlarının yönetiminde de söz sahibi oluyor.

Faslı spor adamı Nawal El Moutawakel Uluslararası Olimpiyat Komitesinde (IOC), Bouchra Hajij de Uluslararası Voleybol Federasyonları Birliği (FIVB) yönetiminde yer alıyor.

Kraliyet Futbol Üniversitesi Başkanı Faslı Fouzi Lakjaa, Afrika kıtasını temsilen FIFA Konseyi üyeliği görevisinde bulunuyor. Fouzi Lakjaa daha önce Afrika Futbol Konfederasyonunun (CAF) ikinci başkan yardımcılığının yanı sıra birçok kıtasal ve uluslararası futbol organlarında ve komitelerinde görev üstlendi.

Ayrıca Fawzi Lakjaa, CAF Finans Komitesi Başkanlığı, Afrika Futbol Konfederasyonu Kulüpler Komitesi Başkan Yardımcılığı ve FIFA Yönetişim Komitesi üyeliği görevlerinde bulundu.

Fas Kraliyet Herkes İçin Spor Üniversitesi Başkanı Nezha Bidwan, Uluslararası Herkes İçin Spor Federasyonunun Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi.

Faslı spor adamı Nawal El-Mutewekil, Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF) Konseyi üyeliğinde görev aldı.

Fas Kraliyet Kurtuluş Üniversitesi Başkanı Mohamed Ali Ghorbal, 2021-2024 dönemi için Afrika Kurtuluş Birliği Başkanı oldu.

Muhammed Ali Ghorbal ayrıca Uluslararası Kurtarma Federasyonu Birinci Başkan Yardımcısı ve Finans Komitesi Başkanı seçildi.

Afrika Olimpiyat Ulusal Komiteleri Birliği Yönetim Ofisi, Faslı Bouchra Hajjij’i Kalkınma Komitesi üyesi olarak atadı.

Fas Kraliyet Bisiklet Üniversitesi Başkanı Mohamed Belmahi, Mart 2021’de Uluslararası Bisiklet Birliği’nin Afrika bölgesi İcra Ofisi üyeliğine getirildi.

Fas Kraliyet Judo ve Dövüş Sanatları Üniversitesi Başkanı Chafik El Kettani El Hamidi, Afrika Judo Federasyonunda saymanlık görevini üstlendi.

Fas Kraliyet Kickboks, Muay Thai, Safat ve Benzeri Sporlar Federasyonu Başkanı Abdel Karim El-Hilali, Akdeniz Kickboks Federasyonu Başkan Yardımcılığına seçildi.

Fas Kraliyet Tekvando Federasyonu Başkanı Faslı İdris El-Hilali de Uluslararası Oyun Federasyonu Yönetim Kurulu üyesi oldu.

Fas’ta 312 bin lisanslı sporcu buluyor

Fas’ta 2022’de 26’sı kadın olmak üzere 57 spor dalında sporcu sayısı yaklaşık 312 bine ulaştı.

Spor Bakanlığı, 2022 yılında 41 ilde çeşitli spor dallarında çok sayıda turnuva düzenledi.

Fas’ta Spor Bakanlığı yakın stadyumlar (mahallelerde oyun alanları) inşa etmek için yılda 150 milyon dirhem (15 milyon dolar) tahsis etti.

Hükümet, 2023 yılında 1,8 milyarı yatırım olmak üzere spor sektörüne 2 milyar dirhem (200 milyon dolar) bütçe ayırdı.

Fas, Gine’den alınan 2025 Afrika Uluslar Kupası’nı düzenlemek için aday oldu.

Muhabir: Hüseyin Doğru,Khalid Mejdoup

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

Check Also

PFDK’den Ali Koç’a 90 gün hak mahrumiyeti cezası

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK), Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç'a 90 gün hak mahrumiyeti cezası verdi.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]