Satrancın büyük ustasından “zaman” uyarısı

ANKARA (AA) – Uluslararası Satranç Federasyonu (FIDE) dünya sıralamasında 14. basamakta yer alan Azerbaycanlı​​​​​​​ Büyükusta (Grandmaster-GM) Shakhriyar Mamedyarov, satranca başlama hikayesi, gençlere tavsiyeleri ve Türk satrancının geldiği nokta hakkında AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

Babası sayesinde 8 yaşında satranç sporunu öğrenen, Avrupa Takım Satranç Şampiyonası’nda Azerbaycan adına 2009, 2013 ve 2017 yıllarında altın madalya kazanan, FIDE dünya sıralamasında 14. sırada yer alan, son olarak 2023 Türkiye İş Bankası Satranç Süper Ligi’nde Bayegan Pendik Satranç Spor Kulübü sporcusu olarak yarışan GM Shakhriyar Mamedyarov, genç yıldızlara sahip Türk satrancını dikkatle takip ettiğini söyledi.

Türkiye’nin çok önemli satranç ustalarının olacağına inandığını vurgulayan Mamedyarov, “Şimdi de Türkiye Satranç Milli Takımı, Avrupa ve olimpiyatlarda üstatlar çıkartıyor.” dedi.

Genç satranççılara “çok fazla kitap okumalarını, eski ve bugünün usta satranççılarının oyunlarına bakmalarını” tavsiye eden GM Mamedyarov, “Satranca daha fazla zaman ayırmak ve daha ciddi olmak lazım.” uyarısını yaptı.

Unutamadığı maç sayısının oldukça fazla olduğuna vurgu yapan Mamedyarov, “Çok güzel maçlar kazandım. Herhangi bir maçı seçip söylemek zor ama bir tane maç söyleyecek olursam bir sene önce Garri Kasparov ile Magnus Carlsen Turnuvası’nda beyazlarda kazandığım maç çok güzeldi. O maç ile gurur duyuyorum.” diye konuştu.

“Türkiye ligi ilk 5’e girebilir”

Shakhriyar Mamedyarov, Türkiye İş Bankası Satranç Süper Ligi’nin dünya sıralamasında “ilk 5’e” girebileceğini dile getirdi.

Dünyanın iyi satranççılarının Türkiye’ye geldiğine dikkati çeken Mamedyarov, “Bu sene de Türk ligi çok güzel ve iyi bir şekilde geçti. Şampiyonluk için biz kulüp olarak çok iyi ve şanslıydık ama Türk Hava Yolları takımı ile olan maçta, büyük şanssızlıkla karşılaşmayı verdik.” ifadelerini kullandı.

Türkiye İş Bankası Satranç Süper Ligi’nde dünyadan birçok yıldız ismin mücadele ettiğini vurgulayan Mamedyarov, “Türkiye ligi şimdi dünyanın en iyilerinden olma yolunda ilerliyor. Yakın gelecekte Türkiye Satranç Ligi dünyanın ilk 5’ine girebilir, en iyi liglerden biri olabilir.” diyerek sözlerini tamamladı.

Muhabir: Musa Samur

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

Check Also

Yunus Akgünlü Leicester’a yan bakılmıyor

Championship'in 10. haftasında Leicester City, sahasında Preston'u 3-0 mağlup etti ve üst üste 5. galibiyetini alarak liderliğini sürdürdü.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]