Milli güreşçi Yağmur Çakmak, azmiyle ön yargıları ve başarısızlıkları tuş etti

TRABZON (AA) – Milli güreşçi Yağmur Çakmak, karşılaştığı tüm zorlukların ve yaşadığı yenilgilerin ardından gelen başarılarına yenilerini eklemeyi hedefliyor.

Olimpik sporcu olarak Trabzon TOHM’da kalan Yağmur Çakmak, 14 yıl önce çevresindekilerin tepki göstermesine rağmen ilkokul müdürünün desteğiyle güreşe başladı.

Karşılaştığı zorluklara rağmen yılmayan 21 yaşındaki Yağmur, kariyerinin ilk yıllarında katıldığı çok sayıda organizasyonda galibiyet elde edemedi.

Yaşadığı yenilgilerin ardından daha da hırslanan Tokatlı sporcu, 7 yıl önce milli güreşçi oldu. Çeşitli yaş kategorilerinde birçok kez Avrupa Şampiyonası’na katılan ve derece elde edememesine karşın yılmayan Yağmur, mart ayında Bulgaristan’da düzenlenen 23 Yaş Altı Avrupa Şampiyonası’nda üçüncülük kazandı.

Elde ettiği başarının ardından daha da heveslenen genç sporcu, Büyükler Avrupa Şampiyonası’nda yaşadığı sakatlık nedeniyle bir süre minderlerden uzak kaldı.

Tedavisinin ardından yeniden mindere çıkan Yağmur Çakmak, Dünya Şampiyonası’na katılmasına rağmen derece elde edemedi.

“Başaramadım” kelimesini hayatından çıkaran Yağmur, azmiyle tüm ön yargıları ve başarısızlıkları tuş ederken, yeni şampiyonluklar hedefliyor.

“Kendime inancım, güvenim her zaman tamdı”

Milli sporcu Yağmur Çakmak, AA muhabirine, 14 yıldır güreşle uğraştığını söyledi.

İlk yıllar çevresindekilerden olumsuz tepkiler aldığını belirten Yağmur, “Aldırış etmedim. Çünkü kendime inancım, güvenim her zaman tamdı. Bunu da yapabileceğime inandım. ‘Bunu yaparım, bunda da başarılı olurum’ hedefiyle devam ettim.” diye konuştu.

Yağmur Çakmak, Türkiye Şampiyonası’nın ardından kendine güveninin daha çok yerine geldiğini vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Avrupa şampiyonlarını görünce bana da bir öz güven geldi. Daha çok çalıştım. Avrupa Şampiyonası’na gittim, olmadı. Bir daha gittim, olmadı. Sürekli başarısız oldum. Sürekli yenildim ve bu sene azmettim. Çok çalıştım çünkü kendime güvenimi hiçbir zaman bırakmadım ve bu sene Avrupa üçüncüsü oldum. O kürsüye çıkmak gerçekten gurur vericiydi.”

“İnsan kendine güvendiği sürece her şeyi yapabilir”

Büyükler Avrupa Şampiyonası’na da katıldığını anımsatan Yağmur, “Orada tekrardan yenildim. Beşinci oldum, kolum çıktı ve daha devam edemedim. Ondan sonra tedavi için bir ara vermek durumunda kaldım.” ifadelerini kullandı.

Yağmur Çakmak, verdiği aranın ardından Dünya Şampiyonası’na katıldığını ancak bu organizasyonda da derece elde edemediğini aktararak, şunları kaydetti:

“Sakatlığım bana bir ara verdirdiği için katıldığım şampiyonada derece yapamadım. Bu seneyi Avrupa üçüncüsü olarak bitirdim ama seneye bu öz güvenimi devam ettirerek çalışmalarımı sürdüreceğim. Avrupa ve dünya şampiyonluğu hedefliyorum.”

İnsanların kendilerine güvendiği sürece her şeyi yapabileceklerine dikkati çeken Çakmak, şöyle konuştu:

“Bazı sporcuların ‘Yapamadım, edemedim, kaç yıldır yapıyorum ama hala başaramadım’ gibi düşünceleri var. Ama emin olsunlar, bir gün bir yerde yapacaklar. Hiçbir zaman ‘Yapamadım, edemedim.’ deyip de bırakmasınlar. Ben 14 yıldır bu sporu yapıyorum. 13 yıldır yapamadığım şeyi sadece bir sene yaptığım için Avrupa üçüncüsü oldum. Benim için bu gurur verici. Çalıştım, ettim, 13 yıldır yapamamışım ama yine de bırakmadım, devam ettim. Çünkü yapacağıma inanıyordum. Bu, herkese örnek olsun.”

Muhabir: Meltem Yılmaz Karakurum

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

Check Also

Fenerbahçe’de Ali Koç takımla görüştü

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, 6-1'lik Nordsjaelland mağlubiyetinin ardından takımın akşam antrenmanını ziyaret etti.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]