Katar 2022 FIFA Dünya Kupası’na hazır

2022 FIFA Dünya Kupası için geri sayımın başladığı Katar’da sokaklar katılımcı ülkelerin bayraklarıyla donatıldı.

Dünya Kupası’nı düzenlemeye hak kazandığı 2010’dan bu yana yoğun bir çalışma içine giren Katar’da hazırlıklar tamamlandı.

Tüm detayların düşünüldüğü organizasyonun ilk maçında yarın saat 19.00’da ev sahibi Katar ile Ekvador karşı karşıya gelecek. Turnuva 18 Aralık’taki final karşılaşmasıyla sona erecek.

Hazırlıklar tamamlandı

Katar 2022 Dünya Kupası Organizasyon Komitesi, yaptığı açıklamada, turnuvaya her bakımdan hazır olduklarını bildirdi.

Katar’ın 90’dan fazla mevkide toplu etkinliklere hazır olduğunu açıklayan Komite, organizasyonu takip etmek için 12 bin 300 medya profesyonelinin ülkeye gelmesinin beklendiğini aktardı.

Komitenin açıklamasında ayrıca yüzde 89’u Katar’dan, yüzde 11’i de dünyanın farklı bölgelerinden 20 bin gönüllünün turnuvaya hizmet etmeye hazır olduğuna işaret edildi.

Dünya standartlarında 8 stadyum

Katar, Dünya Kupası’na ev sahipliği hakkı elde etmesinin üzerinden geçen 12 yılda yerel ve modern kültürün bir araya getirildiği, yenilikçi tasarımlara sahip, güneş enerjisiyle çalışan ve aynı zamanda soğutma teknolojisiyle donatılmış 8 stadyum inşa etti.

Katar’daki turnuva, maçların oynanacağı stadyumların yakınlığıyla da dikkati çekiyor. Bu durum futbolseverlerin bir günde birden fazla maçı takip etmesine olanak sağlayacak.

60 bin kişilik Al Bayt Stadı, bölge halkının yüzyıllardır kullandığı geleneksel çadırlardan esinlenilerek tasarlandı.

Ülkenin en kuzeyinde ve başkent Doha’ya 35 kilometre mesafede bulunan Al Bayt Stadı, Katar ile Ekvador arasında 20 Kasım’da oynanacak açılış maçında dünyayı selamlayacak.

Final maçına ev sahipliği yapacak 80 bin seyirci kapasiteli Lusail Stadı ise Doha’nın 20 kilometre kuzeyinde yer alıyor.

Mimarisinde çevresindeki çöllerde oluşan kum tepelerini yansıtan ve ülkenin farklı özelliklerini tasvir eden geometrik desenleri barındıran Ahmed Bin Ali Stadı, 40 bin kişilik kapasiteye sahip.

Başkent Doha’ya 20 kilometreden az bir mesafede yer alan Al Janoub Stadı da 40 bin kişinin karşılaşma izleyebileceği şekilde tasarlandı. Stad, El-Vekra kentinin balıkçılık ve inci dalışı geçmişinden esinlenilerek inşa edildi.

Dünya Kupası maçlarının oynanacağı bir diğer stat, Doha merkezinin 12 kilometre güneyindeki Al Thumama bölgesinde yer alan, kültür ve geleneklerden ilham alarak yapılan 40 bin seyirci kapasiteli Al Thumama Stadyumu.

Doha merkezinin 7 kilometre kuzeybatısındaki El-Reyyan bölgesinde konumlanan Education City Stadı da 40 bin seyirci kapasitesine sahip.

Doha’nın 11 kilometre batısındaki Aspire Bölgesi’nde yer alan, modern teknoloji ve yerli mirasın harmanlandığı 40 bin seyirci kapasiteli Uluslararası Halife Stadı, Katar spor tarihinin simge yapısı olarak biliniyor. 1976’da inşa edilen ve birçok uluslararası organizasyona ev sahipliği yapan stat, yeniden düzenlenerek Dünya Kupası’na uygun hale getirildi.

Katar’ın Dünya Kupası için inşa ettiği son stadyum ise, Doha merkezinin 10 kilometre doğusunda yer alan Stat 974. Ülkenin denizcilik ve ticaret mirasından esinlenerek tasarlanan Stat 974, Dünya Kupası tarihinin ilk sökülebilir tesisi olmasıyla da tarihe geçti.

Büyük etkinlikler ve eğlence alanları

Şampiyona süresince ziyaretçiler için ülke genelinde çeşitli etkinlikler hazırlandı. Bu kapsamda “FIFA Taraftarları” adı altında düzenlenen etkinlikte her gün 40 bin kişi dev ekranlarda Dünya Kupası maçlarını izleyebilecek.

Doha’da festival alanı olarak belirlenen El-Bida Bahçesi’nde uluslararası sanatçılar turnuva boyunca çeşitli konserler verecek.

Ayrıca şampiyona süresince Sheraton Bahçesi’nden İslam Sanatları Müzesi’ne dek 6 kilometrelik Korniş Yolu üzerinde gezici gösterilerde çeşitli sanat etkinlikleri ve karnavallar düzenlenecek.

Yine “Katar’a Hoş Geldiniz” programı çerçevesinde FIFA ziyaretçilerine su oyunları havai fişek gösterileri eşliğinde Katar 2022 Resmi Albümü’nden seçme müzik sunumları yapılacak.

Başkent Doha’nın kuzeyindeki Lusail kenti de etkinlik merkezlerinden birini oluşturuyor. Burada her biri 15 bin kişi kapasiteli Arkadia ve Arafia etkinlik alanlarında müzik konserleri düzenlenecek.

Taraftarlar, her stadyumun çevresinde 21 ayrı noktada 6 binden fazla kültür, sanat ve eğlence etkinliklerine katılabilecek.

Ulaşım için özel uygulama

Taraftarların statlara ulaşımı Katar’daki hazırlıkların temelini oluşturuyor.

Dünya Kupası için Katar’a gelen ziyaretçiler, cep telefonlarına indirdikleri “Hayya to Qatar 2022” özel uygulamasıyla tüm ulaşım hizmetlerinden ücretsiz faydalanabilecek.

Doha metrosu da Dünya Kupası hazırlıklarında en önemli projeler arasında yer aldı. Doha’daki 5 stadyumu birbirine bağlayan metro istasyonlarıyla ulaşım olabildiğince kolaylaştırıldı.

Ayrıca tren istasyonlarındaki otobüsler de yeşil sahalara ulaşımda önemli rol oynayacak.

Katar Ulaştırma Şirketi Mowasalat/Karwa tarafından yapılan açıklamada, yüzde 25’i elektrikli olmak üzere 4 bin otobüsün ulaşım için hazırlandığı, ayrıca 800 taksi ve 1300 ekonomik taksinin de bunlara katıldığı bildirildi.

Karşılaşmalar sırasında ulaşımı kolay hale getirmek için toplam 14 bin kişinin istihdam edildiği ve sahalar, oteller, eğlence merkezleri ve çeşitli noktalara ulaşmak üzere 300’den fazla güzergah oluşturulduğu kaydedildi.

1 milyon 200 bin ziyaretçi konaklayacak

Organizasyonun en önemli ayaklarından biri de konaklama. Turnuva boyunca Katar’da 1 milyon 200 bin kişinin konaklaması bekleniyor.

Katar Projeler Yüksek Komisyonu, Dünya Kupası hazırlıkları kapsamında alternatif konaklama imkanları oluşturdu.

Geliştirilen projeler kapsamında farklı kategorilerdeki otellerin yanı sıra villalar, daireler, yüzen oteller, kabinler ve hazır kamp çadırları da eski konaklama merkezlerine eklendi.

Katar’a gelecek taraftarların konaklamalarını sağlayacak oda sayısının 130 bin olduğu kaydedildi.

Organizasyon Komitesinden yapılan açıklamada, taraftarlara hizmet vermek üzere maçların yapılacağı bölgelerde 2 bin çadır ve 8 bin kabinin de hazır olduğu belirtildi.

Ayrıca taraftarlara şampiyona boyunca Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri tarafından çoklu vize imkanı sağlandı. Böylece maçları izleyen taraftarlar bu ülkelere gidip oralarda da konaklama imkanına sahip olabilecek.

Buna ek olarak şampiyona boyunca Suudi Arabistan’ın Cidde ve Riyad kentlerinden Doha’ya günlük 40 uçak seferi düzenlenecek. Suudi Arabistan Milli Takımı’nın maçlarının olduğu günlerde ise sefer sayısı 60’a yükseltilecek.

Öte yandan Katar ile Suudi Arabistan arasındaki Selva Sınır Kapısı, Dünya Kupası taraftarlarının kara yolu üzerinden geliş gidişlerini sağlamak üzere hazır hale getirildi. Buradan günlük 24 bin araç giriş yapabilecek.

Uluslararası ulaşım için ayrıca Suudi Arabistan, Kuveyt, Umman hava yolları şirketlerinin yanı sıra Fly Dubai, 20 Kasım’dan itibaren ülkeye günlük 167 sefer düzenleyecek.

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

Check Also

Lionel Messi: “Dünya Şampiyonu olacağımdan emindim”

Son Dünya Şampiyonu Lionel Messi, turnuvaya dair önemli açıklamalarda bulundu.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]