Geleneksel atlı sporlarda amaç gençleri ata sporlarıyla buluşturmak

ANKARA (AA) – Başkan Bekiroğlu, geleneksel atlı sporlar branşlarını, yeni sezonda yapacakları şampiyona ve yarışları AA muhabirine değerlendirdi.

Bekiroğlu, 29 Haziran 2022’de yapılan genel kurulla Türkiye Geleneksel Atlı Spor Dalları Federasyonunun resmi kuruluşunun gerçekleştiğini hatırlatarak, geleneksel spor dallarının 4 federasyon olarak ata sporlarına hizmet verdiğini belirtti.

Geleneksel sporların inşasının ve yaygınlaşmasının önemine değinen Bekiroğlu, “Geleneksel sporları yaşatmamız ecdadımıza, atalarımıza ve kültürümüze karşı bir vefa borcumuz. Geçmişten geleceğe dair köprüler kurulmasına vesile oluyor. Kaldı ki biz geleneksel atlı sporlar ile iştigal ettiğimiz süreleri bir ibadet olarak görüyoruz çünkü ecdadımız atla yaptıkları işlerde ok meydanlarına, at meydanlarına abdestsiz ayak basmazmış. Ecdadın bu kadar önem verdiği bir branş, geleneksel atlı sporlar olarak faaliyet yürütüyoruz.” diye konuştu.

Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan’ın yoğun gayretleriyle kurumsal yapılarını tamamlamak üzere olduklarını ifade eden Bekiroğlu, “Geçmişte savaşlara hazırlık evresinde oynatılan oyunları ve savaş sonrasında formda kalmak için yapılan atlı cirit müsabakalarını hobi olmaktan çıkartarak kurumsal bir spor haline dönüştürmenin gayreti içerisindeyiz” dedi.

“Atlı cirit kadın milli takımımızı kurduk”

Anadolu’da var olan atadan kalma oyunları profesyonelliğe taşıdıklarını vurgulayan Bekiroğlu, “Atlı okçuluk, atlı cirit, atlı kızak, rahvan binicilik, kökbörü-kökpar olmak üzere 5 resmi branşımız var. Fakat branşlaşmayıp faaliyetlerini yaptığımız ve Anadolu’da şu anda uygulanan atlı güreş, çevgen oyunu, atlı cündilik (akrobasi), mısır odunu oyunu gibi bir çok oyunumuzu da yine yaşatmanın gayreti içerisindeyiz. Atlı ciritte liglerimiz var, atlı okçulukta Türkiye şampiyonalarımız, bütün müsabakalarımız yapılıyor. Bu yıl itibarıyla bütün branşlarımızda kadınlar Türkiye şampiyonalarımızı da yapacağız.” ifadelerini kullandı.

Gençlerin ve çocukların sanal dünyadan kurtulması, gerçek ata ve oka dokunması gerektiğini vurgulayan Bekiroğlu, şöyle devam etti:

“Atlı cirit kadın milli takımımızı kurduk. 15 kadın sporcumuz var. Aynı şekilde 12 kişiden oluşan atlı cündilik akrobasi milli takımımızı kurduk. Tek derdimiz ecdadın dokunduğu ata, ecdadın dokunduğu oka, çocuklarımız da dokunsun. Gençlerimizi içinde bulunduğu bu sanal karanlık dünyadan kurtarıp onların gerçek kahramanlarına, gerçek idollerine ulaşmalarına vesile olmak istiyoruz. Aynı zamanda okullarımızda da ilkokul seviyesinde ata sporlarımızın mutlaka müfredata girmesi için gayret ediyoruz.”

Atlı Kızak Türkiye Şampiyonası, Erzurum ve Bursa’da yapılacak

Yaz ve kış sezonunda farklı branşların şampiyonalarını yaptıklarını dile getiren Bekiroğlu, şu ifadeleri kullandı:

“Şubat’ın başında Erzurum’da Atlı Kızak Türkiye Şampiyonası’nın birinci ayağını oynatacağız, Bursa’da da ikinci ayağını yapacağız. Ayrıca Çıldır Gölü’ndeki festivalde varız, oraya katkı sunuyoruz. Nisan itibarıyla de diğer branşların yarışlarına başlayacağız hem yaz hem kış faaliyet içerisindeyiz, il seçmeleri, bölge şampiyonaları en sonunda da Türkiye şampiyonasını yaparak sporcularımızın ödüllerini, madalyalarını veriyoruz.”

Profesyonel sporcu sayısına ilişkin de Bekiroğlu, “Atlı ciritte 100’ün üzerinde kulübümüz var. Bir takım olması için her kulübün en az 20 sporcuya ihtiyacı var. Haliyle bizim çok sayıda sporcumuz var. Özellikle rahvan binicilikte, kaynaklar da incelenebilir, futboldan sonra en çok seyirciye sahibiz, popüler olmasa da yoğun bir seyircisi var. Atlı cirit zaten ata sporumuz, atlı okçuluk da ise Avrupa derecelerimiz var.” dedi.

Bölge olarak hangi branşın daha çok yapıldığına yönelik de Bekiroğlu, “Altı cirit Uşak, Erzurum, Erzincan, Sivas, Kars, Bayburt buralarda yoğun. Rahvan yarışlarımız ise bütün bölgelerde var, hem Karadeniz’de hem Ege’de hem iç Anadolu’da yapılıyor. Kökbörü-kökpar branşımızın ise milli takımı Van Erciş’te kuruldu. Onu da yaygınlaştırma çabasındayız. Kırgızistan kökbörü, Kazakistan da kökpar diye branşlaştırmış, biz de onu kendimize göre uyarlayacağız.” diyerek sözlerini tamamladı.

Muhabir: Fatih Çakmak

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

Check Also

Galatasaray, Devler Ligi’nde pes etmiyor!

Galatasaray, Şampiyonlar Ligi'nde ön elemelerde ve gruplarda oynadığı 4 maçta geriye düştü. Sarı-kırmızılı takım, bu 4 maçta da mağlubiyet yaşamadı ve 2 galibiyet, 2 beraberlik aldı.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]