Dünya Kupası’na tanıklık eden statlar yeniden değerlendirilecek

Katar’da 2022 FIFA Dünya Kupası’nın sona ermesinden sonra maçların oynandığı bazı stadyumların, “sürdürülebilirlik” anlayışı çerçevesinde söküldükten sonra gelişmekte olan ülkelere gönderilerek farklı şekillerde yeniden değerlendirilmesi planlanıyor.

Katar, küresel sürdürülebilirlik standartları çerçevesinde, ev sahipliği yaptığı Dünya Kupası maçlarının oynandığı stadyumları çevreye mümkün olan en az zararı verecek şekilde inşa etti.

Küresel bilinç gözetilerek inşa edilen bu stadyumlar, 18 Aralık’taki son maçın ardından sökülüp başka ülkelere gönderilmek üzere tasarlandı.

Katar, bu girişimle küresel sürdürülebilirlik standartlarını uygulamayı; çevrenin enerji tüketiminden kaynaklanan karbon emisyonlarından korunmasını amaçlıyor. Bu çerçevede stadyumu tasarlayanların, çevreye zarar verecek malzemeleri, inşa sürecinde kullanmaktan mümkün olduğunca kaçındığı belirtiliyor.

Dünya Kupası faaliyetleri kapsamında geride kalan mirası farklı şekillerde değerlendirmeye çalışan Katar, stadyumların, spor başta olmak üzere çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapmak üzere tamamen sökülerek başka ülkelere gönderilmesini planlıyor.

Bu girişim kapsamında stadyumlardaki 150 binden fazla koltuk sökülerek yoksul ve gelişmekte olan ülkelerde 22 stadyumun inşasında kullanılacak.

Dünya Kupası’nı düzenlemeye hak kazandığı 2010’dan bu yana yoğun bir çalışma içine giren Katar’da 18 Aralık’tan sonra sökülmesi planlanan stadyumlar ise şu şekilde:

– Stadyum 974

Yenilikçiliğin ve sürdürülebilirliğin simgesi olan Stadyum 974, hem Katar’ın uluslararası arama kodu hem inşası sırasında kullanılan nakliye konteynerlerinin tam sayısından esinlenilerek adlandırıldı.

Dünya Kupası tarihinin ilk sökülebilir stadyumu olması sebebiyle de tarihe geçen Stadyum 974, çelikten yapıldığı ve yüzde 100 sökülebilir olduğu için turnuvadan sonra tamamen sökülecek.

Stadyum 974, söküldükten sonra Tunus’a gönderilecek ve Safakes şehrinde yeniden inşa edilecek.

– Al Bayt Stadyumu

Dünya Kupası’nın açılış maçına ev sahipliği yapan Al Bayt Stadı’nda sürdürülebilirlik unsurlarına özen gösterildi. Stadyumda yer alan üst kısımdaki koltuklar, Dünya Kupası bitiminden sonra tekrar sökülüp başka projelerde kullanılabilecek.

60 bin kişilik Al Bayt Stadı, bölge halkının yüzyıllardır kullandığı geleneksel çadırlardan esinlenilerek tasarlandı.

Park ve göllerle süslenmiş, Katar’ın çevreyi koruma sürecine katkıda bulunan yeşil alana sahip El-Hur kentinde yer alan stadyum, etrafındaki alanlarla da sürdürülebilirlik unsurlarına sahip.

– Lusail Stadyumu

Doha’nın 20 kilometre kuzeyinde yer alan 80 bin seyirci kapasiteli Lusail Stadı, final maçına ev sahipliği yapacak.

“Mimari şaheser” olarak nitelendirilen stat, Dünya Kupası’nın ardından özellikleri değiştirilerek okul, mağaza, kafe, sağlık ve spor tesislerinden oluşan sosyal alana dönüştürülecek.

– Ahmed bin Ali Stadyumu

Çölün eteklerinde bulunan stadyum, Katarlıların gelenek ve göreneklerini yansıtıyor.

Sürdürülebilirlik ve çevre koruma bağlamında, stadyumu inşa etmekten sorumlu kuruluş, daha önce alanı işgal eden eski stadyumun inşaat malzemelerinin yüzde 80’ini kullandı.

Stadyumun yapımında çevresindeki ağaçlara zarar vermemeye dikkat edildi.

Dünya Kupasının ardından stadyumun koltukları Katar başta olmak üzere çeşitli ülkelerdeki projelerde kullanılmak üzere sökülecek. Stadyum aynı zamanda Katar Futbol Kulübü Er-Reyyan’ın genel merkezine dönüştürülecek.

– Güney Stadyumu

Stadyumun tasarımı, arazisinde bulunan El-Vakra kentinin tarihini yüceltmek için Katar’daki geleneksel teknelerin yelkenlerinden ilham aldı.

Dünya Kupası bittikten sonra stadyum koltuk sayısı azaltılacak ve bir kısmı çeşitli ülkelerdeki diğer spor projelerine bağışlanacak.

Sürdürülebilirlik kapsamında stadın etrafı gelecekte topluma hizmet edecek spor ve dinlenme tesislerinin bulunduğu bahçelerle çevrelendi.

– Es-Sumame Stadyumu

Sürdürülebilirlik açısından stadyum, oyun ve dinlenme için bir dizi koridoru çevreleyen geniş yeşil alanlarla çevrili.

En yüksek stadyumlardan biri sayılan Es-Sumame’de 44 bin koltuk sayısı, 20 bine düşürülecek ve altyapısı olmayan ülkelerdeki spor projelerine bağışlanacak.

– Eğitim Şehri Stadyumu

Eğitim Şehri Stadyumu, Katar’ın dünyanın her yerinden gelen öğrenciler için seçkin bir eğitim merkezi olma rolünü vurgulayan bir spor merkezi.

Stadyumun bulunduğu bölge, önde gelen bazı uluslararası üniversitelere ev sahipliği yapıyor.

Dünya Kupası’nın ardından bölge sakinlerinin ve çevre üniversitelerde öğrenim gören öğrencilerin yeteneklerini geliştirmek, gelecekteki dönüşümlere ayak uydurmalarını ve akademik olarak motive olmalarını sağlamak için stadın çevresine yeni tesisler eklenecek.

 

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

Check Also

Ajax, eski teknik direktörü Louis van Gaal’i danışman olarak göreve getirdi

Hollanda 1. Futbol Ligi (Eredivisie) ekiplerinden Ajax'ta danışmanlık görevine, takımın eski teknik direktörü Louis van Gaal getirildi.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]