Dünya Alpagut Şampiyonası’nda 12 madalya alan sporcular yeni hedeflere odaklandı

ELAZIĞ (AA) – Baskil’de, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bünyesindeki Baskil Gençlik Spor Kulübünde spor kariyerlerine muaythai, kick boks ve boks gibi farklı branşlarda başlayan Filiz Bilici, Mustafa Bilgehan Sekin, Ali Demirhan, Kadir Demirhan İlhan, Burak Doğan, Hatice Karaaslan ve Eylül Asra Can, Alpagut Federasyonu Tertip Komitesi Başkanı ve Elazığ İl Temsilcisi Selahattin Omaç’ın yönlendirmesiyle Orta Asya kökenli dövüş sanatı alpaguta yöneldi.

Bu branşta geçen yıldan bu yana eğitim alan 11-29 yaş arası gençler, Alpagut Turan Federasyonunca Bursa’da 3-4 Aralık’ta düzenlenen “3. Dünya Alpagut Şampiyonası’na kulübü temsilen katıldı.

Filiz Bilici 65 kiloda “caymaz” ve “batur” kategorisinde 2 altın, Mustafa Bilgehan Sekin 45 kiloda “caymaz” kategorisinde altın, “batur”da gümüş, Ali Demirhan 55 kiloda “batur”da gümüş, Kadir Demirhan İlhan 61 kiloda “batur” kategorisinde bronz, Burak Doğan 63,5 kiloda “caymaz” ve “batur” stilinde 2 bronz, Hatice Karaaslan 63,5 kiloda “batur” kategorisinde bronz, Eylül Asra Can 60 kiloda “ayça” kategorisinde bronz, kulüp başkanı Selahattin Omaç ise “veteranlar” 22 metre okçulukta gümüş madalya kazandı. Elazığlı sporcular, ayrıca takım olarak da gümüş madalya almaya hak kazandı.

Şampiyonadan 12 madalya ile dönen sporcular, bu branşı tüm dünyaya tanıtmak için Baskil Belediyesi Spor Salonunda antrenmanları sürdürüyor.

Sporcuların yeni hedefi, Alpagut Turan Federasyonu tarafından Elazığ’da 2023 yılının haziran ayında düzenlenmesi planlanan “Uluslararası Alpagut Şehit Polis Fethi Sekin Şampiyonası” ile Azerbaycan’da 2023 yılının aralık ayındaki “4. Dünya Alpagut Şampiyonası”na katılarak, derece elde etmek.

Kaymakam Kundakçı: “Bu başarı gurur kaynağı oldu”

Başarılarıyla ilçenin gururu olan gençleri altınla ödüllendiren Baskil Kaymakamı Ömer Tuğrul Kundakçı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçede sportif faaliyetlerin artmasına yönelik çalışmalara önem verdiklerini dile getirdi.

Sporcuları başarılarından dolayı tebrik eden Kundakçı, “Bu başarı gurur kaynağı oldu, büyük bir örnek teşkil etti. Bu başarının ardından bu spora katılım noktasında çok yoğun bir talep oldu. Umuyoruz bu böyle artarak devam edecek, madalyamızı 12’den 20’ye çıkarmak için çalışıyoruz. Arkadaşlarımıza bunun için destek veriyoruz. Bu başarıların devam etmesi için elimizden gelen her şeyi yapmaya hazırız.” dedi.

Sporcuların görüşleri

Sporculardan Filiz Bilici de çok sevdiği bu branşta en üst seviyeye çıkmak istediğini belirterek, bu branşta katıldıkları ilk müsabakadan madalyalarla dönmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Hatice Karaaslan ise kick boks ve boks sporu ile ilgilenirken, yöneldiği bu branşta kendisini geliştirdiğini ifade etti.

“Antrenmanlarda büyük emek verdik.” diyen Karaaslan, 3. Alpagut Dünya Şampiyonasında gurur verici sonuç aldıklarını kaydetti.

Mustafa Bilgehan Sekin de şampiyonada kazandığı altın ve gümüş madalyayı, aynı zamanda akrabası olan, terör örgütü PKK’nın 5 Ocak 2017’de İzmir Adliyesi’ne yönelik hain saldırısını canı pahasına önleyen polis memuru Fethi Sekin’in anısına aldığını belirtti.

Omaç: “Ülkeyi başarıyla temsil etmenin gururunu yaşıyoruz”

Alpagut Federasyonu Tertip Komitesi Başkanı, Elazığ İl Temsilcisi ve Baskil Gençlik Spor Kulübü Başkanı Selahattin Omaç, bu branşın, okçuluk, aypara, batur, caymaz, gursag ve kaçut gibi dövüş ve savaş sistemlerini kapsayan bir ata sporu olduğunu söyledi.

Türkiye Alpagut Federasyonunun çalışmaları sayesinde bu branşa ilginin hızla arttığına işaret eden Omaç, ilçede tanıtımını yaptığı bu branşa gençlerin büyük ilgi gösterdiğini belirterek, “Çok yoğun bir antrenman, güzel bir çalışma ve kondisyonla 3. Alpagut Dünya Şampiyonasına katılmak nasip oldu. Ülkeyi başarıyla temsil etmenin gururunu yaşıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bu başarının ilçedeki gençlere de örnek olduğunu anlatan Omaç, çok sayıda gencin kulüplerine başvuruda bulunduğu dile getirdi.

Omaç, Baskil Belediye Başkanı İhsan Akmurat’a da desteklerinden dolayı teşekkür etti.

Muhabir: İsmail Şen,Ramazan KAPLAN

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

Check Also

Galatasaray’dan Nelsson açıklaması

Galatasaray, Rams Başakşehir maçı kadrosunda yer almayan Victor Nelsson ile ilgili bir açıklama yaptı.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]