Ampute futbolda yeni hedef 81 ilde takım oluşturmak

HATAY (AA) – Ekim ayında Türkiye’de yapılan 2022 Ampute Futbol Dünya Kupası’nın yanı sıra son 2 Avrupa Şampiyonası’nı kazanan ay-yıldızlıların gazi teknik direktörü Osman Çakmak, çeşitli programlara katılmak üzere geldiği Hatay’da AA muhabirine açıklamada bulundu.

Çakmak, gençlerin motivasyonlarını arttırmak için Türkiye’deki çeşitli il ve ilçelerde gençlerle buluştuklarını ifade etti.

Bu organizasyonlarda hem kendi mücadelelerini hem de takımın şampiyonluk serüvenini anlattıklarını vurgulayan Çakmak, şöyle konuştu:

“Gençlerimiz, önüne çıkan engelleri nasıl aşacaklarını biliyor ancak bizler de gittiğimiz yerlerde önümüze çıkan engellerle nasıl başa çıkacağımızı anlatıyoruz. Şampiyonluklar yaşadık. Bu serüvenlerde de engellerle karşılaştık. Avrupa şampiyonu olduk. Hep içimde milli takım formasıyla dünya kupası almak vardı. Futbolcu olarak olmadı ama teknik direktör olarak ülkemize dünya kupası armağan ettik. Gençlerimize bunları anlatıyoruz. Gençlerimizin de azmi, isteği bizi bizden alıyor.”

“Daha çok engelliye spor yaptırmayı amaçlıyoruz”

Ampute futbolun tüm illere yayılmasını istediklerini aktaran Çakmak, şu anda 14 kentte ampute futbol takımı olduğunu dile getirdi.

Çakmak, Türkiye’de toplam 30 ampute takımının bulunduğunu belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“1980’li yıllarda Brezilya, Arjantin, ABD, İngiltere’de ampute futbol vardı. Bizde 2002 yılında gazilerin rehabilitasyonu için başladığımız branşta, bugün gaziler dışında engelli kardeşlerimiz de var. Sportif alanda da dünyanın bir numarasıyız. Ligimiz de İngiltere ligi gibi kaliteli bir lig. Bu kulüplerin sayısını arttırmamız lazım. Şu an eksiklerimiz var. Sürdürülebilir bir potansiyele getirebilmemiz için her zaman çalışıyoruz, proje yapıyoruz. Türkiye’de 12 milyon engelli vatandaşımız var. Bunun 3 milyonu ortopedik engelli. 81 ilde ve ilçelerimizde ampute takımları kurup daha çok engelliye spor yaptırmayı amaçlıyoruz. Asıl amacımız bu. 10 ve 14 yaş altı takımlarını kurduk. Ayrıca 14 yaş ve 18 yaş genç milli takımlarımızı kurduk. Göreve geldiğimiz günden bu yana 60 farklı sporcuya şans veriyorum. Kamplara çağırıyorum. Geleceğe yatırım yapmaya çalışıyoruz ki 5 yıl sonra, 10 yıl sonra bu başarıya gölge düşmesin. İlk kaptan olduğumda söylemiştim; ‘Gün gelecek ampute futbol Türkiye’den sorulacak’ diye. Yine söylüyorum; ‘Dünyada ampute futbol Türkiye’den sorulur’.”

“Cumhurbaşkanı’mızın engellilere çok büyük destekleri var”

Son olarak Hatay’ın Yayladağı ilçesinde gençlerle bir araya geldiğini anımsatan Çakmak, burada engellilerle buluştuklarını ve onlardan aldıkları enerjiyle çok mutlu olduklarını anlattı.

Osman Çakmak, daha çok engelli sporcuya ulaşmak için çok çalışmaları gerektiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Cumhurbaşkanı’mız Recep Tayyip Erdoğan sporun içinden geliyor. Bunun yanında engelliye bakışı çok farklı. Herkesin bir şeylerle uğraşması, çalışması, kendi engeline göre spor yapmasıyla ilgili çok büyük destekleri var. Bu anlamda bir gazi ve milli takım hocası olarak Cumhurbaşkanı’mıza teşekkür ediyorum. Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının bu alanda desteği çok büyük. Bu sürece Milli Eğitim Bakanlığı da dahil oldu. ‘4 büyükler’ olarak adlandırdığımız Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Trabzonspor da kendi bünyelerinin altında engelli veya ampute sporu barındırırsa bu işin popülaritesini arttırırız. Bunlarla birlikte 81 ilde 81 ampute takımı hayalimize ulaşmış oluruz.”

Muhabir: Erdal Türkoğlu

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

Check Also

Sarri isyan etti: ”Teknik adamlığı bırakacağım!”

Lazio teknik direktörü Maurizio Sarri, art arda maç oynamaları hakkında konuştu. Tecrübeli teknik adam bu kadar sık maç oynamaya devam etmeleri halinde teknik adamlığı bırakacağını açıkladı.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]