Adrenalin tutkunu çocuklara “havadan” ulaşılacak

ANKARA (AA) – Anadolu Ajansı (AA) Spor Sohbetleri’ne konuk olan Kalaycı, Türkiye Hava Sporlar Federasyonunun 2023 yılı hedeflerini anlattı.

Kalaycı, hava sporlarının eğitim verilerek çocukluktan yapılmaya başlaması gerektiğini söyledi. Türkiye Okul Sporları Federasyonuyla da beraber, paydaş olarak faaliyetler yapmak istediklerini belirten Kalaycı, şöyle devam etti:

“Doğrudan hedef kitleye ulaşmak istiyoruz. Amacımız sosyal medyanın kötü alışkanlıklarının önüne geçerek, çocuklarımıza ve gençlerimize adrenalin aşılamak. Kendilerini bulabilecekleri, heyecanlarını aktarabilecekleri bir mecra yakalayacaklar. Bu da hava sporları olacak. Çocuklarımız ve gençlerimiz, hava sporlarında buldukları adrenalin ve coşkuyla başka mecralarda kötü yollara tevessül etmeyecek ayrıca bu tarafta da bir başarıya ulaşacak. Biz yetişkinlerimizin katılımdan memnunuz, çocuklarımıza ve gençlerimize hava sporlarını aşılamak için birçok faaliyet içindeyiz.”

Federasyon olarak 104 kulüp, 158 antrenör ve 2 bin 565 sporcularının olduğuna işaret eden Kalaycı, “Her geçen gün camiamız genişliyor. Havacılık talep görüyor. Biz de antrenörlerimiz, kulüplerimiz ve federasyonumuzla alanı desteklemeye çalışıyoruz. Bu sene Kazakistan’da yapılan Hedef Yarışması’nda kadınlarımız gençlerde birinci ve ikinci takımda da üçüncü oldular. Bu da federasyon olarak milli takımı desteklediğimizin bir göstergesi hem de milli sporcularımızın başarısının bir nişanesidir.” ifadelerini kullandı.

“Dünya Hava Oyunları Türkiye’de yapmak gibi bir hedefimiz var”

Kalaycı, havacılığın neredeyse her sektörde kullanıldığını vurgulayarak, “Biz bu sene ROKETSAN’ın destekleriyle Ankara’nın Kalecik ilçesinde hem paraşüt hem de şerit roket yarışması yaptık. Önümüzdeki yılda gerek savunma sanayinin havacılık alanında faaliyet gösteren ilgili kurumları gerek sivil havacılıkta yolcu taşımacılığıyla uğraşan havacılarla da görüşme halindeyiz. Sporumuzun ve federasyonumuzun gelişmesi adına sportif anlamda onlarla da önümüzdeki yıllarda birçok faaliyet yapacağız.” değerlendirmesini yaptı.

Hava sporları ailesi olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılını coşkuyla kutlayacaklarını belirten Kalaycı, şöyle devam etti:

“100. yıla bir yıldız da bir takmak istiyoruz. Dünya Hava Oyunları’nı Türkiye’de yapmak gibi bir hedefimiz var. Bununla ilgili Nevşehir’de temmuz ayı içerisinde balon yarışması yapacağız. Yamaç paraşütü ve model uçak tarafında da Türkiye içerisinde yine farklı bölgelerde farklı illerimizde yarışmalarımız olacak ve uluslararası katılıma açacağız. Bu vesileyle hem Cumhuriyetimizin 100’üncü yılını farklı yarışmalarla kutlamış olacağız hem de doğal güzelliklerimizi yabancılara tanıtmayı planlıyoruz. Ayrıca federasyon tarihimizde ilk defa yapacağımız bir uygulama var. Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı sporcuların lisanslamaları ve bu anlamdaki belgelendirmelerini federasyonumuz yapılacak. Camiamız dört gözle bu haberi bekliyordu. 2023 yılında yamaç paraşütüne ait hem tandem tarafında hem de sporcu lisansları tarafında federasyonumuz belge üretmeye başlayacak. Ben bunun da müjdesini vermek istiyorum. Bugüne kadar ki desteklerinden ötürü Türk Hava Kurumuna teşekkür ediyorum.”

“Geleceğimiz gördüğümüz gençlerimiz bu adrenalini model uçak yaparak yaşamaya başlayacak”

Kalaycı, havacılık sporlarıyla ilgilenen insanların sayısının her geçen gün arttığına dikkati çekerek, “Birçok ilde kulüplerimiz var. Bu dalda sporları yapmak isteyen vatandaşlarımız, bu kulüplerimiz aracılığıyla ilk önce teorik daha sonra yer eğitimlerini alacak. Eğitimlerin ardından antrenörlerimizin eşliğinde uçmaya başlayacaklar. Disiplinli olursa yaklaşık 3 haftalık bir süreçten bahsediyorum. Kulüplerimiz vesilesiyle öğrencilerimiz, spor ve havacılık gönülleri bu eğitimleri alarak uçacaklar.” değerlendirmesini yaptı

İnsanların havacılığa ve hava sporlarına ilk önce model uçakla başladığına işaret eden Kalaycı, şu bilgileri verdi:

“5-6 yaşındaki bir çocuğa model uçak yaptırırsanız, gelecekte ya pilot oluyor ya hava mühendisi ya uzay mühendisi ya da havacılık gönüllüsü oluyor. Model uçakta bir kurul üyemiz var. Türkiye onu çok iyi tanıyor, şarkıcı Fuat Güner. Mahzar-Fuat-Özkan’ın (MFÖ) Fuat’ı. Fuat ağabey bir kaza geçiriyor ve üç ay yatağa bağlı kalıyor. Canı sıkıldığı için de model uçak yapmaya başlıyor ve havacılığa model uçakla adım atıyor. Geleceğimiz gördüğümüz gençlerimiz bu adrenalini model uçak yaparak yaşamaya başlayacak. Daha sonra kendilerine bir rota belirleyerek hangi alanda havacılık yapmak istiyorlarsa oraya doğru yönelecekler.”

Federasyona bağlı 16 alt branşta birçok faaliyet yaptıklarını anlatan Kalaycı, “Federasyonumuzun kuruluşundan bu yana aslında geçirmiş olduğu en dolu yıl yaşadı diyebilirim. Gerek milli takımlarımız yurt dışında gerekse yurt içindeki kulüplerimiz çok güzel bir sezon geçirdi.” dedi.

Mehmet Akif Kalaycı, Türkiye Hava Sporları Federasyonunun geçen yıl rutinin dışında yaptığı üç büyük organizasyonun olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Türkiye hava Sporları Federasyonu, 30 Ağustos-4 Eylül 2022’de düzenlenen TEKNOFEST’te kendi standını açtı. Çocuklarımız ve katılımcılara kendi branşlarımız ile hava sporlarını tanıttık. Gelenlere verdiğimiz minik model uçaklarla da havacılığa teşvik ettik. Bu federasyon olarak bizim tarihimizde bir ilkti. Nasipse bu yıl Ankara, İstanbul ve İzmir’de TEKNOFEST’ler yapılacak. Yine federasyonumuz standıyla orada olacak.”

Muhabir: Muhammed Boztepe

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

Check Also

Zlatan Ibrahimovic’in Erik ten Hag sözleri gündem oldu!

Zlatan Ibrahimovic'in Manchester United hocası Ten Hag'la ilgili daha önceden söylediği sözler, Galatasaray yenilgisi sonrası gündem oldu.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]